Miasto, akcja! Kino społecznie zaangażowane, Warszawa, 10.07-03.09

Czyje jest miasto? Co kształtuje tożsamość jego mieszkańców? Gdzie przebiega granica pomiędzy tym, co prywatne, a tym, co wspólne?

Tego lata poszukamy odpowiedzi na te i inne pytania podczas letniego przeglądu kina społecznie zaangażowanego pod hasłem „Miasto, akcja!”. Starannie wyselekcjonowane filmy opowiadają o różnych aspektach życia w mieście: od zmian funkcji przestrzeni miejskiej, poprzez przesunięcie paradygmatu posiadania w kierunku modelu współdzielenia, po aktywność mieszkańców w życiu publicznym, która miewa wręcz rewolucyjny charakter.

Po każdej projekcji zaplanowana jest dyskusja z udziałem ekspertów i publiczności. Pokazy będą odbywały się co dwa tygodnie, w piątkowe wieczory, w nowym lokalu Centrum Sztuki Współczesnej przy ul. Marszałkowskiej 9/15.

Gotowi? Miasto, akcja!

Program


10.07.2015 godz. 18.00

Temat:  Rzeki jako element kształtujący tożsamość miast

„Lost rivers”, reż. Caroline Bâcle. Kanada 2012, 72 min.
Dawniej bez rzeki nie mogło istnieć miasto. Przez prawie każde, zwłaszcza przemysłowe, przepływała rzeka. Dziś wiele z nich – zapomnianych, niepotrzebnych – zniknęło pod powierzchnią ziemi. Trwa walka o ich przywrócenie. „Lost Rivers” zabiera nas w podróż w poszukiwaniu utraconych rzek i skłania do refleksji na temat potrzeby ponownego zwrócenia się ku nim.

24.07.2015, godz. 18.00

Temat: Dylematy współczesnej przestrzeni mieszkalnej

„Speculation Nation”, reż. Bill Brown, Sabine Gruffat. Hiszpania, USA, 2014, 74 min.
Globalny kryzys finansowy. Co czwarty mieszkaniec Hiszpanii traci pracę. Ludzie muszą opuścić swoje domy, niedokończone osiedla pustoszeją. Co zrobić, kiedy traci się środki do życia i nie można już dłużej liczyć na pomoc państwa? „Speculation Nation” to portret ludzi, którzy stracili wiarę w system. Zainspirowani ruchem Occupy Wall Street poszukują nowej, choćby utopijnej, nadziei na przyszłość i walczą o godne miejsce do życia.

07.08.2015, godz. 18.00

Temat: Miasto jako przestrzeń rewolucji

„Majdan. Rewolucja godności”, reż. Siergiej Łoźnica, Ukraina, Holandia, 2014, 130′
Czy miasto może stad się przestrzenią rewolucji? “Majdan. Rewolucja godności” składa się wyłącznie z materiału nakręconego w Kijowie. Nie ma tu żadnego komentarza, wypowiedzi do kamery zastąpione są nagraniami przemówień z podium. Całość ma formę transmisji typowej dla relacji na żywo telewizji informacyjnych.

21.08.2015, godz. 18.00

Temat: Czy i jak ustawa krajobrazowa wyeliminuje reklamowy chaos?

„This space avaliable”, reż. Gwenaëlle Gobé, USA 2011, 90′

Setki kilometrów kwadratowych reklamowych płacht i bannerów – tak wygląda krajobraz większości zachodnich miast na świecie. Film stanowi próbę odpowiedzi na pytanie czy we współczesnych miastach, opakowanych wielkoformatowymi reklamami, możliwe jest uporządkowanie przestrzeni publicznej. Przestawia historię kolektywu aktywistów i artystów, który podejmuje walkę o odzyskanie przestrzennego ładu.

03.09.2015, godz. 18.00

Temat: „Ludzki wymiar” projektowania miast

„The Human scale”, reż. Andreas Dalsgaard. Chiny, Dania, USA, 2012, 83′

Współczesne metropolie cechują gigantyczne samochodowe estakady przecinające miasta i domy -wieże, w których istoty ludzkie żyją w betonowych boksach. Czy rzeczywistość dzisiejszych miejskich aglomeracji w jakikolwiek sposób odpowiada na potrzeby ich mieszkańców? Czy możliwe jest zaprojektowanie miasta w taki sposób, by zachować ludzką skalę? Refleksję na powyższe tematy snują architekci skupieni wokół biura projektowego Jana Gehla, autora m.in. bestsellerowego „Życia między budynkami”.


 

Miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej przy ul. Marszałkowskiej 9/15
Organizator: Fundacja Sztuka i Współczesność, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
Współpraca: warszawskie Stowarzyszenie Miasto jest Nasze

Festiwal jest częścią projektu „Archipelag Jazdów”.