AKTUALNOŚCI

„Meduzy” walczą z hałasem w Paryżu

Francuska stolica chce zwalczyć hałas poprzez wprowadzenie sensorów oraz sankcji dyscyplinarnych dla najbardziej hałaśliwych pojazdów.

Radar dźwiękowy w Paryżu jest wyposażony w mikrofon oraz kamerę do wykrywania użytkowników przekraczających dopuszczalne normy hałasu. Fotografia: Clement Dorval/Ville de Paris

Nie milkną zażalenia osób mieszkających przy Rue d’Avron, uważanej za jedną najgłośniejszych ulic w w europejskich stolicach. Tym razem doczekały się faktycznego działania. W lutym tego roku zainstalowano radar hałasu – pierwsze takie urządzenie w Paryżu. Sprzęt został przymocowany do latarni znajdującej się na arterii we wschodniej 20-tej dzielnicy, a drugie w północno-zachodniej 17-tej dzielnicy. Głównym zadaniem jest wykrycie najbardziej hałaśliwych pojazdów na jezdni.

Tzw. urządzenie “meduza” (ze względu na swój wygląd), zostało stworzone przez organizację nonprofit “Bruitparif”. Głównym przeznaczeniem jest namierzanie kierowców oraz motocyklistów, którzy mają w poważaniu regulacje dotyczące poziomu hałasu w stolicy. Wyposażone w wielokierunkowe kamery oraz 8 mikrofonów, sensory potrafią namierzyć źródło nadmiernego hałasu oraz fotografować tablice rejestracyjne przestępców. Już w 2023 roku, Paryż zamierza wprowadzić mandat w wysokości 135 euro za przekroczenie obowiązujących norm w zakresie hałasu pojazdów.

Informacja z artykułu Peter’a Yeunga Bloomberg UK: Europe’s Noise Capital Tries to Turn Down the Volume