Malmö testuje rowery elektryczne

Szwedzi na rowerach jeżdżą dużo. Statystyki pokazują jednak, że 20 lat temu rowerzystów było więcej. Władze Malmö testują nową metodę by zachęcić więcej mieszkańców do przesiadki na dwa kółka.

Wiosną tego roku rozpoczęła działalność pilotażowa sieć rowerotek – Cykelbiblioteket, w których mieszkańcy miasta mogą wypożyczać w korzystnej cenie rowery na dwa tygodnie. W ofercie znajdują się rowery towarowe, elektryczne oraz towarowo-elektryczne.

Elektryczny rower towarowy; źródło: Cykelbiblioteket

Elektryczny rower towarowy; źródło: Cykelbiblioteket

W ramach popularyzacji projektu rowery elektryczne wypożyczane zostały ponad stu mieszkańcom dzielnic Bunkeflo i Oxie za darmo. Taka formuła finalnie zachęcić ma użytkowników do kupna własnego jedno- bądź wielośladu. Podczas wypożyczenia na okres 14 dni można zapoznać się ze swoimi zwyczajami transportowymi. Rowery elektryczne są dobrym rozwiązaniem dla osób mieszkających w dużej odległości od miejsca pracy czy nauki, lub takich, którzy muszą dowozić do szkoły dzieci. Rozwiązanie to jest tańsze niż podróże komunikacją miejską i szybsze niż wybór samochodu.

Obecnie w Malmö, trzecie co do wielkości miasto w kraju, uważane jest za najbardziej rowerowe – około 25% podróży odbywa się tutaj tym środkiem transportu. Ponadto w 2015 miasto zajęło 6. miejsce w rankingu Copenhagenize.