Madryt spowalnia ruch w centrum i zakazuje parkowania na chodnikach

Władze Madrytu przyjęły w tym miesiącu nowe regulacje dotyczące ruchu drogowego w centrum miasta, które mają poprawić jakość przemieszczania się mieszkańców po centrum.

Gran Via w Madrycie

Gran Via w Madrycie

Wolniej samochodem, ułatwienia dla rowerzystów

Miejska rada zgodziła się na nowy porządek, według którego na wszystkich ulicach jednokierunkowych oraz ulicach dwukierunkowych z jednym pasem ruchu poruszać będzie można się z prędkością maksymalną 30 km/h. Ograniczenia obejmą ponad 4/5 ulic w stolicy Hiszpanii. W egzekucji mają pomóc kamery, montowane wraz z sygnalizacjami świetlnymi.

Ograniczenia łączą się z wprowadzonymi już częściowo zakazami parkowania. Mieszkańcy dzielnicy centralnej parkować mogą tylko w sąsiedztwie swojego miejsca zamieszkania. Goście zaparkować będą mogli wyłącznie za uzyskanym zaproszeniem od mieszkańców, Wyjątkiem są tu taksówki, autobusy, pojazdy dostawcze, służby miejskie czy pojazdy osób niepełnosprawnych.

Jednocześnie władze miasta zdecydowały się na prowadzenie ułatwień dla rowerzystów, którzy będą mogli skręcać w lewo nawet pomimo zapalonego czerwonego światła. Na ulicach jednokierunkowych, rowerzyści poruszać będą mogli się w kierunku przeciwnym do reszty ruchu drogowego.

Ułatwienia dla pieszych i chodniki wolne od pojazdów.

Chodniki nie będą mogły być zastawione nie tylko samochodami osobowymi, ale także rowerami i motocyklami. Zakazane będzie parkowanie jednośladów na chodnikach węższych niż 3 metry, a także w rejonie przejść dla pieszych czy przystanków autobusowych. Właściciele pojazdów będą musieli znaleźć miejsce na szerszych chodnikach, istniejących wyznaczonych miejscach parkingowych lub na jezdni.

Dodatkowo, w przypadku gdy chodnik jest na tym samym poziomie co jezdnia, po ulicy poruszać będzie można się z prędkością 20 km/h. Na ulicach objętym strefą “Calles 20”, piesi będą mieli pierwszeństwo w każdym przypadku.

Wszystkie zmiany wejdą w życie 23 listopada.