Lublin rozważa stworzenie woonerfu

Pierwszy podwórzec w Lublinie może powstać na ulicy 1 Maja. Miasto chce konsultować pomysł z mieszkańcami.

Pierwszy woonerf w Polsce powstał w zeszłym roku w Łodzi na ulicy 6 Sierpnia w ramach budżetu obywatelskiego. Po sukcesie projektu, tworzenie tego typu ulic zapowiadały kolejne miasta, do których dziś dołącza Lublin. Organizacje społeczne i miasto proponują przebudowę ulicy 1 Maja, w sąsiedztwie Placu Bychawskiego oraz dworca kolejowego.

Wizualizacja woonerfu na ulicy 1 maja w Lublinie przedstawiona do konsultacji, autorzy: Emilia Chęć i Katarzyna Szczypior

Wizualizacja woonerfu na ulicy 1 maja w Lublinie przedstawiona do konsultacji, autorzy: Emilia Chęć i Katarzyna Szczypior

Wśród zalet projektu wymieniane są poprawa wizerunku ulicy, polepszenie jakości przestrzeni, uporządkowanie miejsc parkingowych czy stworzenie miejsc odpoczynku. Sprzyjać ma to integracji społecznej mieszkańców tego rejonu.

1 Maja Lublin

Ulica 1 Maja w Lublinie, fot. Google Street View

Ulice typu woonerf (podwórce) charakteryzują się połączeniem cech deptaku, miejsca spotkań dla mieszkańców, z jednoczesnym pozostaniem otwartym na samochody. Reorganizacja przestrzeni w tego typu projektach na celu zastosowanie rozwiązań wymuszających zmniejszenie prędkości pojazdów oraz poprawę bezpieczeństwa przy jednoczesnym braku segregacji przestrzeni i podziału na jezdnią i chodniki. Elementy małej architektury pełnią funkcję nie tylko uatrakcyjniającą przestrzeń ale również służą poprawie bezpieczeństwa ruchu. Nazwa woonerf pochodzi z języka holenderskiego i oznacza strefę uspokojonego ruchu.

Dziś o godzinie 17 w lubelskim Punkcie Kultury, na ul. 1 Maja 35 odbędzie się spotkanie konsultacyjne. Miasto Lublin zaprasza wszystkich mieszkańców ul. 1 Maja i okolicznych terenów na rozmowę o zbiegu ulicy 1 Maja i placu Bychawskiego. Podczas spotkania przekonamy się czy idea zostanie przyjęta tak entuzjastycznie jak w Łodzi.

Więcej informacji na stronie internetowej miasta oraz na stronie  www.rewiry.lublin.pl