Łodzki Woonerf – pierwszy taki w Polsce

W Łodzi działa już podwórzec miejski – tzw. woonerf. Łodzianie mogą poszczycić się takim jako jedyni w Polsce.

Nazwa woonerf pochodzi z języka holenderskiego i znaczy nic innego jak strefę uspokojonego ruchu. Idea narodziła się na początku lat 70. XX w. (właśnie w Holandii) i miała polegać na ograniczaniu ruchu kołowego na starówkach miast. Pierwszym miastem, które wdrożyło założenia woonerf był jednak Göteborg. Założenia planowały przywrócenie miasta pieszym i ograniczenie ruchu kołowego. Ulice miały być miejscem spotkań, rozwoju kultury i kształtowania ducha miejsca, a nie ciągami generującymi zanieczyszczenia, niebezpiecznymi dla ludzi.

Jak to jest w praktyce ? Polega to na wzajemnej koegzystencji ruchu samochodowego i pieszego. Stosuje się różne techniki, aby ograniczyć prędkość i ruch samochodów. Poza prawnymi ograniczeniami prędkości i postawieniem znaku D-40 “strefa zamieszkania” stosuje się różne fizyczne ograniczniki czy inne formy zarządzania ruchem. Likwidowane są pierwszeństwa przejazdu – skrzyżowania równorzędne, czy wyznaczanie ulic jednokierunkowych. Ogranicza się ruch pozwalając na przejazd tylko komunikacji zbiorowej. Na ulicach popularne są (u nas) tzn “leżący policjanci” (progi zwalniające), a na krzyżówkach poziom jezdni jest podniesiony (np. os. Dzierzków w Radomiu). Dobrym przykładem dostosowania ulicy dla komunikacji zbiorowej jest np. ul. Winogrady w Poznaniu. Poza progami zwalniającymi tworzy się przede wszystkim estetyczną przestrzeń publiczną, przywracającą ulicy charakter wnętrza urbanistycznego. Posadzka specjalnie zaprojektowana nawiązuje do charakteru użytkowania.

Wachlarz możliwości i dobrych praktyk w ramach woonerf jest bardzo bogaty. Ciekawą forma jest tzw. “szykana”. Polega ona na przesunięciu osi jezdni, co uniemożliwia na rozwinięcie nadmiernej prędkości. Możemy ją zorganizować przez po prostu krzywe drogi lub postawienie czegoś na drodze, co wymaga ominięcia (np. drzewa). Często dla poprawy życia najmłodszym specjalnie są wyznaczane place zabaw.

Łódzki woonerf

Miejski podworzec w Łodzi powstał na ul. 6 sierpnia, pomiędzy al. Kościuszki i ul. Piotrkowską. To co wyróżnia ten woonerf jest to, że powstał w ramach budżetu obywatelskiego. Pokazuje to, że mieszkańcy cenią przestrzeń i potrafią się określić jakiej potrzebują. Budowa trwała od połowy marca do końca czerwca i obejmowała m.in. wymianę nawierzchni (w której wedle zamysłu woonerf’ u nie ma krawężników), instalację nowego oświetlenia czy zamontowanie stojaków rowerowych. W przestrzeni pojawiły się również nowe drzewa sprowadzane z Niemiec- wiśnie, których wysokość sięga blisko 5 metrów. Pomysłodawcą całego przedsięwzięcia i twórcą koncepcji był Bartosz Zimny. Przedsięwzięcie pochłonęło 1,4 mln zł, a do kolejnej edycji budżetu obywatelskiego zgłoszono już 6 kolejnych projektów.

[embed height=”500″]http://youtu.be/uB3Jpk3lv3w[/embed]