AKTUALNOŚCI

Litwa: Więcej planowania w samorządach

Jak donosi portal „Verslo žinios” władze Litwy chcą przekazać samorządom więcej praw dotyczących formowania działek i planowania przestrzennego.

Obecnie na Litwie funkcjonuje podwójny system formowania działek. Działki w miastach formują poszczególne samorządy, natomiast na terenach rolnych zajmuje się tym Narodowa Służba Rolna. Zaprezentowany w poniedziałek przez litewskie Ministerstwo Środowiska projekt ma zakończyć większość zadań Narodowej Służby Rolnej (lit. Nacionalinė žemės tarnyba, NŽT), która będzie miała tylko pewne funkcje kontrolne dotyczące planowania przestrzennego. Kwestie i dokumenty dotyczące planowania przestrzennego oraz formowania działek zostaną przekazane samorządom. NŽT ten będzie nadal pełnił funkcje kontrolne i koordynacyjne.

Wilno / Fot.: DAVID ILIFF; licencja CC-BY-SA 3.0

Wilno / Fot.: DAVID ILIFF; licencja CC-BY-SA 3.0

Spodziewać trzeba się burzliwej dyskusji ponieważ rządowa agencja to organ niejednokrotnie krytykowany oraz oskarżany o łamanie prawa, zaś formowanie i przekazywanie działek to na Litwie kontrowersyjny proces (jak podaje Verslo žinios w samym Wilnie na ich przekazanie oczekuje 4500 osób). Litewski rząd liczy, że wprowadzone przepisy uproszczą procedury planistyczne. Projekt trafi pod obrady litewskiego sejmu.

Źródło: Verslo žinioso