Legnica z rowerem miejskim

Wypożyczalnia rowerów miejskich uruchomiona została w ubiegłym tygodniu w Legnicy. To kolejne, po Wrocławiu, miasto w województwie które zdecydowało się na wprowadzenie systemu publicznych wypożyczalni rowerowych.

Rower Miejski

Stacja dokująca rowerów miejskich | fot. Tomasz Kuran | Wikimedia Commons | lic. CC-BY-3.0

System, uruchomiony 18 sierpnia, będzie działać przez kolejne 12 tygodni. Legnica przetestuje 4 stacje z 21 rowerami. Jednoślady wypożyczać można przy placu Słowiańskim, placu Wilsona oraz przy skrzyżowaniach ulicy Piłsudskiego z ulicą Horyzontalną i Sikorskiego. Jest to drugie miasto na Dolnym Śląsku, w którym uruchomiono system publicznych wypożyczalni rowerów. Dla porównania w stolicy województwa funkcjonuje ponad 70 stacji z ponad 700 jednośladami. Operatorem w obu przypadkach jest firma Nextbike Polska.

Największym systemem rowerów miejskich w Polsce jest warszawski Veturilo. Od czterech lat w stolicy uruchomiono ponad 200 stacji z ponad trzema tysiącami pojazdów. Dodatkowo system wspierany jest rowerami miejskimi w sąsiednim Konstancinie. Na wprowadzenie rowerów miejskich zdecydowały się również m.in. Kraków, Poznań, Łódź, Bydgoszcz, Lublin czy Opole.

Na rowery miejskie poczekać muszą mieszkańcy Trójmiasta.

Co prawda rowery miejskie pojawiły się w Sopocie we wrześniu 2013 roku, jednak był to system utworzony przez firmę prywatną bez partycypacji finansowej samorządów, a więc z cenami wyższymi niż podobne w innych polskich miastach. Dodatkowo Rower Trójmiejski obejmował wbrew swojej nazwie jedynie Sopot.

W Trójmieście planowany jest wspólny, metropolitalny system. Ciekawostką jest fakt, że roweru nie będzie trzeba oddać w miejscu lokalizacji stacji dokującej. Jego uruchomienie nastąpi najwcześniej w 2018 roku.

Najwięcej w Chinach

Największe systemy rowerów publicznych znajdziemy w chińskich miastach Hanghzhou i Wuhan. W obu przypadkach liczba rowerów zbliża się do sześciocyfrowej sumy. Rekordzistą na kontynencie europejskim jest paryski system Velib z około 24 tysiącami pojazdów.