Księgi wieczyste i Geoportal połączone

Bezpośrednie połączenie Elektronicznej Księgi Wieczystej z zasobami Geoportalu – to kolejny krok mający na celu ułatwienie posługiwania się rządowymi portalami.

Po kliknięciu w identyfikator działki ewidencyjnej podany w Elektronicznej Księgi Wieczystej następuje bezpośrednie przekierowanie do serwisu Geoportal.gov.pl, wykadrowane na widoku danej działki.

Geoportal 2018

Geoportal

To efekt współpracy Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii oraz Ministerstwa Sprawiedliwości, na które pozwoliło wcześniejsze wprowadzenie parametru „identifyParcel” w adresie URL Geoportalu. Wystarczy bowiem, że w adresie strony w przeglądarce internetowej użytkownik doda identyfikator działki, a zostanie on automatycznie przekierowany na mapę danych nieruchomości (przykładowo: http://mapy.geoportal.gov.pl/imap/?identifyParcel=141802_5.0019.213/18). Jeśli adresu nie uda się znaleźć, serwis mapowy przedstawia obraz mapy dla całej Polski.

Usługa ta może być przydatna zarówno w wykorzystaniu publicznym, jak i w komercyjnym obrocie działek, gdzie ułatwione zostanie zaznaczenie działek.