AKTUALNOŚCI

Książka: Rana Dasgupta – DELHI. Stolica ze złota i snu

Ta książka jest niezwykła. I to z wielu powodów.

Po pierwsze, opowiada o jednym z największych miast na świecie, a opowieść ta jest snuta przez jego mieszkańców. Mieszkańców niezwykłych, bo pochodzących z różnych kast, różnych środowisk i mieszkających w różnych częściach tego ponad 20 milionowego molocha.

Po drugie, to opowieść o mieście które spełnia swoje sny. Delhi zawsze aspirowało do miana stolicy kraju i z czasem otrzymało swoje upragnione miano. Zmiany jakie zaszły w przestrzeni miejskiej (i jakie stale zachodzą), mogą być drogowskazem dla innych metropolii jak nie należy postępować.

Po trzecie, historia ta w pewnym momencie staje się wspólna zarówno dla mieszkańców i samego miasta. W losach ludzi odbijają się problemy miasta, a historia miasta niejednokrotnie staje się historią mieszkańców. Niesamowity rozwój przestrzenny, segregacja przestrzeni miejskiej od zamkniętych dzielnic z własnymi źródłami wody i energii elektrycznej, po slumsy bez dróg, kanalizacji w otoczeniu wysypiska śmieci stanowi obraz indyjskiego społeczeństwa.

Po czwarte, książka ta w sposób niezwykły ukazuje jak na rozwój miasta wpływają poszczególne decyzje polityczne, te zapadające zarówno na szczeblu ogólnopaństwowym jak też lokalnym. Przeniesienie stolicy do Delhi, uzyskanie niepodległości przez Indie, organizacja igrzysk Wspólnoty, wykupywanie siłą gruntów pod nową zabudowę, budowa na południu prywatnego miasta, wyburzenia starej zabudowy. Wszystkie te decyzji zmieniały Delhi, które staje się miastem tyle nowoczesnym co tak kontrastowym, że południowoamerykańskie miasta mogą patrzeć z podziwem, że u nich nie jest jeszcze tak źle.

Tę książkę trzeba po prostu przeczytać.

Rana Dasgupta
„DELHI. Stolica ze złota i snu”
Przełożyła Barbara Kopeć-Umiatowska
wydawnictwo czarne
Wołowiec 2016
ISBN 978-83-8049-257-8