Książka: „Hawaikum. W poszukiwaniu istoty piękna”

Czy każdy z nas potrafiłby w kilku słowach zdefiniować „piękno”, w szczególności w odniesieniu do otaczającej nas przestrzeni? Skąd w naszym kraju tyle elementów dość wątpliwej urody, które miały zdaniem autora upiększać naszą przestrzeń? Odpowiedzi na te pytania możecie odnaleźć właśnie w „Hawaikum”.

IMG_20151129_074201Czasy przed reformacją były dla polskiej przestrzeni czasami szarości. Rosnące bloki z wielkiej płyty rodziły wielką, betonowo-szarą monotonność. W sercach naszych rodaków brakowało elementów, które rozbudzałyby tę przestrzeń. Z braku możliwości, a z nadmiaru chęci często przestrzeń – choć na szczęście przeważnie ta intymna, w zaciszu przydomowych ogródków jest mocno modyfikowana przez jej autorów. Modyfikowana właśnie z poczucia wewnętrznego piękna, zgodnie z umiejętnościami i wyczuciem stylu twórcy. Stylu, który – co podkreślane jest coraz częściej w debacie publicznej – może nie być do końca wykształcony, bo nasze społeczeństwo jest wśród tych, w których najmniej czasu spędza się na edukację plastyczną i rozwój estetyki. Nie zawsze jednak okazuje się to być najlepsze dla samej przestrzeni, bo gliniane figurki krasnoludków, sztuczne palmy czy łabędzie zrobione ze starych opon niekoniecznie mają uzasadnienie i odpowiedni kontekst w naszym klimacie. To daje nam nutkę tak potrzebnej wszystkim egzotyki.

Kraj egzotyczny jest z definicji ciekawy, niezwykły i osobliwy. Cechuje się odmiennym klimatem i kulturą. Możemy go podziwiać, śmiać się z niego, ale nigdy nie zrozumiemy go w pełni, choćbyśmy nawet bardzo chcieli. Jest nam obcy i taki już pozostanie. Według autorów książki egzotyki nie musimy szukać daleko – nasz rodzimy kraj daje nam jej przykładów nazbyt wiele. Obserwują i pokazują krzykliwe i kłujące w oczy otoczenie. Dla jednych będzie to kicz, dla innych tandeta. Autorzy książki nazywają to „hawaikum”. Ciekawe felietony, uzupełnione jeszcze ciekawszymi i bardzo obrazowymi ilustracjami pokazują istotę tego wyrażenia.

Książkę można poniekąd traktować jako uzupełnienie, czy też kontynuację kultowej już „Wanny z kolumnadą” Filipa Springera – a więc przeczytać ją powinien w zasadzie każdy, komu istota „piękna” nie jest obca.


Autorzy tekstów: Dariusz Czaja, Hubert Francuz, Monika Kozień, Marta Miskowiec, Marcin Smerda, Jan Sowa, Filip Springer, Ziemowit Szczerek, Józef Tischner, Marta Urbańska
Autorzy fotografii: Agata Pankiewicz, Marcin Przybyłko

  • Seria wydawnicza: Poza serią
  • Autorzy okładek: Marcin Przybyłko / TerenPrywatny
  • Data premiery: 2 września 2015
  • Nazwa wariantu:wydanie 1
  • Rodzaj okładki:miękka
  • Wymiary: 170 mm × 220 mm
  • Liczba stron:272
  • ISBN: 978-83-8049-117-5
  • Cena okładkowa: 49,90 zł