Konkurs na zagospodarowanie Parku Młynówka Królewska
Krakowski Zarząd Zieleni Miejskiej ogłosił konkurs na opracowanie “Koncepcji zagospodarowania terenu położonego w pasie Parku Młynówka Królewska po byłym pomniku Koniewa u zbiegu ulic Armii Krajowej i Zarzecze”. Termin składania prac konkursowych 31.08.2016 r. do godziny 15:00. Łączna pula nagród to 40 tys. zł.
Konkurs adresowany jest przede wszystkim do osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, legitymujących się uzyskaniem dyplomu potwierdzającego wykształcenie wyższe o kierunku architektura, architektura krajobrazu, budownictwo, urbanistyka, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne, gospodarka przestrzenna, sztuka ogrodowa, architektura wnętrz, bądź dysponujących osobami o ww. wykształceniu.
Celem konkursu jest uzyskanie najlepszego rozwiązania urbanistyczno-architektonicznego dla przedsięwzięcia będącego jego przedmiotem – koncepcji zagospodarowania terenu położonego w pasie Parku Młynówka Królewska po byłym pomniku Koniewa u zbiegu ulic Armii Krajowej i Zarzecze, zmierzające do kompleksowej realizacji zapisów planu MPZP obszaru „Młynówka Królewska-Filtrowa”, postulowanej przez społeczność miasta ze względu na specyfikę miejsca, znajdującego się w pasie Parku Młynówka Królewska. Dla przedmiotowej lokalizacji zamawiający spodziewa się współczesnych rozwiązań przestrzennych i urbanistyczno-architektonicznych technologicznych i ekologicznych najwyższej jakości, zaprojektowanych ze szczególnym uszanowaniem kontekstu przestrzennego – przyrodniczego i kulturowego.
Zakłada się, że prace konkursowe uwzględniać będą szczególny charakter miejsca, łączącego jego walory z kontekstem przestrzennym i formą jego wykorzystywania. Obszar objęty konkursem charakteryzuje się wysokimi walorami kulturowymi (koryto dawnej Młynówki Królewskiej – dzieła średniowiecznej myśli inżynierskiej), przyrodniczymi (duży udział terenów zieleni stanowiących korytarz ekologiczny o randze lokalnej), rekreacyjnymi (możliwość kontynuacji planu stworzenia parku linearnego). Obecnie teren stanowi pusty plac z zieleńcami i dominantą w formie cokołu po byłym pomniku Koniewa, który nie wykorzystuje swojego potencjału. Kluczowe założenie stanowi kształtowanie wysokiej jakości miejskiej przestrzeni publicznej o wysokich walorach estetycznych, przyrodniczych, krajobrazowych i rekreacyjnych dążącej do integracji przestrzennej obszaru z terenami sąsiednimi poprzez utrwalenie istniejących powiązań widokowych oraz przyrodniczych oraz zahamowanie procesów degradacji przestrzennej. Istotne jest więc ścisłe powiązanie projektu z przestrzennym i kulturowym kontekstem. Ważne są rozwiązania funkcjonalne – zarówno w zakresie obiektów jak i powiązań komunikacyjnych w tym zwłaszcza w obszarze komunikacji rowerowej.
Rozstrzygnięcie konkursu planowane jest na połowę września br.
Informacja prasowa; więcej na stronie konkursu