Kładka połączy Trakt Królewski z Pragą

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz na konferencji prasowej 8 marca przedstawiła inwestycje, które zostaną zrealizowana w latach 2016-2019 w ramach dodatkowej puli 400 mln zł unijnego dofinansowania. Dla części inwestycji zapisano po prostu więcej środków finansowych. Na liście, pośród niemal 30 pozycji, znalazły się jednak również całkiem nowe propozycje, w tym kładka pieszo-rowerowa.

Stołeczne studium w swoich zapisach uwzględnia dwie kładki, północną na wysokości ul. Ratuszowej i ul. Wodnej oraz południową pomiędzy ul. Okrzei na Starej Pradze a ul. Karową na Powiślu. W ostatnim czasie inicjatywa południowej przeprawy stała się popularna za sprawą pracy magisterskiej Małgorzaty Dembowskiej z Politechniki Warszawskiej. Dembowska proponuje utworzenie Traktu Praskiego na osi Karowa – Okrzei – Ząbkowska – Kawęczyńska, który zintegruje ze sobą Śródmieście i Pragę Północ. Zaproponowana koncepcja została nagrodzona przez SARP o. Warszawa, TUP i Fundację im. Stefana Kuryłowicza.

Pieszo-rowerowa kładka spotkała się dużą aprobatą wśród mieszkańców, lokalnych organizacji pozarządowych i urzędników stołecznego ratusza. Będzie bardzo dobrym sposobem przemieszczania się między Pragą a Powiślem, ponadto przyczyni się do aktywizacji tych rejonów. Koncepcja wpisuje się również w strategię promowania zróżnicowanych form przemieszczania się po Warszawie. Wstępne wyliczenia ratusza szacują koszt kładki na 30 mln zł – prawie 10-krotnie mniej niż inwestycja w most, po którym mogłyby się poruszać samochody. W tym roku planowane jest ogłoszenie konkursu architektonicznego, prace realizacyjne mogłyby zacząć się w 2017 roku.

Wśród innych inwestycji ogłoszonych przez Prezydent Warszawy znalazły się m.in.: modernizacja toru łyżwiarskiego na Stegnach, inwestycje drogowe w Wawrze, budowa bezkolizyjnych przejazdów w Rembertowie i Wesołej wzdłuż linii kolejowej Warszawa – Terespol. Dodatkowe środki otrzymał również projekt modernizacji pawilonu Zodiak, program rozwoju budownictwa społecznego, program ochrony zabytków, program zieleni miejskiej i program modernizacji budynków komunalnych w obszarze rewitalizacji.

mapa-inwestycji-2016-a1