AKTUALNOŚCI

Kielce z nowym geoportalem i serwisami mapowymi

Przy okazji obchodów GIS Day 16 listopada 2016 r. Urząd Miasta Kielce przedstawił nową, bardziej nowoczesną odsłonę miejskiego GEOPORTALU. Uruchomione zostały nowe rozwiązania publikujące dane z Miejskiego Systemu Informacji Przestrzennej w Kielcach. Jest on dobrze znany i wykorzystywany zarówno przez inwestorów jak i mieszkańców. Nadal priorytetem jest przedstawianie aktualnych i wysokiej dokładności danych przestrzennych dla miasta.

Geoportal stanowi jeden z serwisów uruchomionej rok temu platformy miejskiej Idea Kielce http://idea.kielce.eu

Główna zmiana dotycząca samego Geoportalu Kielce to przede wszystkim szybkość działania, dzięki zastosowaniu nowego mechanizmu wyświetlania danych. Zmienił się również wygląd samego serwisu, który teraz jest bardziej intuicyjny i dopasowany do większości podobnych rozwiązań w innych geoportalach. Oprócz zmiany wyglądu dostępne są dla użytkowników nowe narzędzia umożliwiające m.in. dodawanie własnych warstw do legendy, przeprowadzania prostych analiz geometrycznych, czy możliwość własnego „szkicowania” nowych obiektów na mapie.

Urząd zaprezentował także zupełną nowość. Są to trzy serwisy:
ukosne.kielce.eu – nowy sposób prezentacji zdjęć ukośnych w formie fotoplanów, znajdziemy tam lotnicze zdjęcia ukośne miasta, dzięki czemu każde miejsce w Kielcach możemy obejrzeć z czterech stron świata oraz z góry; możemy też wykonać pomiary poziome i pionowe
retromapy.kielce.eu – serwis gdzie możemy porównywać 11 ortofotomap, z których najstarsza pochodzi z 1977 roku., dzięki tej porównywarce doskonale widać jak zmieniało się nasze miasto przez ostatnie 40 lat
3d.kielce.eu to ostatni z prezentowanych serwisów, który przedstawia trójwymiarową, fotorealistyczną wizualizację miasta 3d wykonaną na podstawie zdjęć lotniczych i nałożonych na nie fragmentów zdjęć ukośnych. Nie jest to model idealny, jednak wystarczający do pokazania ukształtowania czy zabudowy Kielc.