IX edycja konkursu na najlepszą przestrzeń w Wielkopolsce

Poznański oddział Towarzystwa Urbanistów Polskich ogłosił IX edycję konkursu pod hasłem “Najlepiej zagospodarowana przestrzeń publiczna w Wielkopolsce”. W poprzedniej zwyciężyło zgłoszenie stolicy województwa. Jak będzie w tym roku?

To już dziewiąta edycja konkursu. Realizacje można zgłaszać do 20 grudnia. Konkurs ma charakter otwarty.

Celem konkursu jest kształtowanie nowoczesnego i innowacyjnego wizerunku regionu poprzez propagowanie najlepszych przedsięwzięć urbanistyczno-architektonicznych oraz promocja rozwiązań tworzących nową jakość przestrzeni w Wielkopolsce. Przedmiotem konkursu są przestrzenie publiczne zrealizowane przez dowolny podmiot gospodarczy lub administrację publiczną na terenie województwa wielkopolskiego i cechujące się wysoką wartością: społeczną, kulturową, ekologiczną, organizacyjną oraz marketingową.

Jak co roku, konkurs został objęty Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Oficjalne ogłoszenie wyników nastąpi podczas konferencji XIII “Dzień Urbanisty” organizowanej w ramach targów “BUDMA 2020” na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w lutym przyszłego roku..

Regulamin konkursu dostępny jest na stronie poznańskiego oddziału TUP.

W poprzedniej edycji zwyciężyły park i wieża w Poznaniu

Wieża na Szachtach w Poznaniu

Wieża na Szachtach w Poznaniu | fot. poznan.eu

Ubiegłoroczna edycja zakończyła się zwycięstwem miasta Poznania. Nagrodę przyznano za kompleksowe kształtowanie zielonych przestrzeni publicznych na terenie miasta na przykładzie realizacji: Park przy ul. Heweliusza oraz Wieża widokowa i pomost na Stawie Rozlanym (szczegóły również tutaj). Wyróżnienia przyznano Gminie Rogoźno za modernizację i wyposażenie Muzeum Regionalnego im. Wojciechy Dutkiewicz w Rogoźnie wraz z zagospodarowaniem otoczenia Placu Karola Marcinkowskiego, za poprawę estetyki placu oraz stworzenie przestrzeni umożliwiającej organizację wydarzeń kulturalnych, integrujących mieszkańców oraz Gminie Żelazków za projekt Budowa Centrum Żelazkowa wraz z placem zabaw, za stworzenie rodzinnego miejsca wypoczynku, rekreacji i spotkań w miejscowości Żelazków.

We wcześniejszych edycjach, docenione zostały m.in. realizacje w Śremie (uporządkowanie i aktywizację terenów nadwarciańskich), Tarnowie Podgórnym (plaża nad jeziorem Lusowskim), Wągrowiec (rewitalizacja obszaru staromiejskiego) czy Konin (za bulwary).

Konkurs “Moja Wielkopolska”

Równocześnie poznański TUP ogłosił XXIX edycję konkursu im. Lidii Wejchert “Moja Wielkopolska”.

Celem konkursu jest popularyzacja w środowiskach akademickich zagadnień planowania przestrzennego i urbanistyki, poszerzenie wiedzy o problemach planowania miejscowego i regionalnego Wielkopolski, uzyskanie opracowań i materiałów studialnych wnoszących nowe wartości do działalności planistycznej i realizacyjnej.

Konkurs jest ograniczony do dyplomantów roku akademickiego 2018/2019 wyższych uczelni w kraju i za granicą, autorów prac dyplomowych związanych z problematyką planowania przestrzennego województwa wielkopolskiego. Prace należy składać w dniach od 25 do 28 listopada. Regulamin konkursu. Zwycięzców tego konkursu również poznamy podczas konferencji XIII “Dzień Urbanisty” organizowanej w ramach targów “BUDMA 2020”.