Guggenheim Helsinki: wygrana Moreau Kusunoki Architectes

23 czerwca ogłoszono wyniki konkursu na projekt Muzeum Guggenheima w Helsinkach. Zwyciężyła propozycja „Art in the City” paryskiego biura Moreau Kusunoki Architectes.

Rywalizacja w Helsinkach została uznana za jedną z najważniejszych w ostatnich latach. Do pierwszego etapu zgłoszono aż 1751 prac. W finałowej szóstce, poza Moreau Kusunoki Architectes, znaleźli się: Asif Khan (Londyn), AGPS Architecture (Zurych), Fake Industries Architectural Agonism, (Nowy Jork), Haas Cook Zemmrich STUDIO2050 (Stuttgart) i SMAR Architecture (Madryt/Perth).

źródło: Guggenheim Helsinki Design Competition

źródło: Guggenheim Helsinki Design Competition

Koncepcja Moreau i Kusunokiego została doceniona przez sąd konkursowy za uszanowanie otoczenia, w którym projektowano muzeum. Ich projekt składa się z kilku tworzących zespół rozczłonkowanych pawilonów, który spajany jest przez pawilon–45-metrowią wieżę zwieńczony tarasem widokowym. Poszczególne obiekty dobrze wpisują się w siatkę helsińskiego śródmieścia, ogólnodostępne przestrzenie między nimi posłuży jako miejsce spotkania społeczeństwa ze sztuką. Ciemne elewacje kontrastują z białymi, wykończonymi drewnem wnętrzami, które dodatkowo mają zostać doświetlone poprzez specjalną konstrukcję dachu. Założenia oraz sposób ich prezentacji z wyczuciem odnoszą się do kultury i dziedzictwa Finów jak i wizji muzeum przyszłości.

Szacowany koszt budowy Muzeum Guggenheima to 130-140 mln euro. Pomysł powstania muzeum wywołał duże protesty społeczne, o których pisaliśmy w październiku ubiegłego roku. Opieranie wizerunku miasta wyłącznie o nazwę „Guggenheim”, za którą trzeba płacić 13,1 mln euro rocznie, wydaje się złudne i nie daje gwarancji sukcesu. W rezultacie helsińska rada miasta odrzuciła pomysł realizacji projektu, zgodziła się jednak przeprowadzić konkurs architektoniczny i ewentualnie zachować działkę, na której miałby stanąć gmach.

Jury przyznało również 15 wyróżnień honorowych, jedno z nich trafiło do polskiego biura Projekt Praga. Poniżej przedstawiamy pozostałe koncepcje z krótkiej listy i polskie wyróżnienie: