Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia przygotuje studium

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia przygotuje ramowe studium metropolitalne. Wnioski można składać do końca stycznia.

Bytom | fot. Wojciech Wojtowicz

W listopadzie zarząd Górnośląsko-Zagłębiowskiej  Metropolii (GZM) podjął uchwałę o przystąpieniu do sporządzania ramowego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Jest to realizacja wcześniejszej uchwały zgromadzenia GZM z maja ubiegłego roku. Za wykonanie uchwały odpowiedzialna będzie wiceprzewodnicząca Zarządu GZM, Danuta Kamińska.

Zainteresowani mogą składać wnioski do 31 stycznia 2019 r. w Urzędzie Metropolitalnym GZM w Katowicach, przy ulicy Barbara 21a. Wniosek powinien zawierać nazwisko, imię, nazwę i adres wnioskodawcy, przedmiot wniosku oraz oznaczenie nieruchomości, której dotyczy.

Studium dla 2,3 mln mieszkańców

Studium przygotowane będzie dla całego obszaru metropolitalnego, wyznaczonego zgodnie z rządowym rozporządzeniem z 2017 roku. Organizacja skupia 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego, zamieszkałych łącznie przez blisko 2,3 mln osób.

Przypominamy, że ustawa metropolitalna, która miała umożliwić powstanie podobnych związków, została zmieniona przez rząd Prawa i Sprawiedliwości i wyznacza jedynie jeden taki związek – właśnie na Górnym Śląsku i Zagłębiu Dąbrowskim. W dniu 4 kwietnia 2017 roku ustawa powołująca metropolię w województwie śląskim została podpisana w Katowicach przez Prezydenta. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) powstała już z początkiem lipca 2017 roku., a rozpoczęła działanie od 1 stycznia 2018 roku.

Jeden organizator w metropolii

Od 1 stycznia 2019 r. organizatorem komunikacji miejskiej na obszarze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii jest Zarząd Transportu Metropolitalnego. ZTM przejął zadania trzech dotychczasowych organizatorów: KZK GOP, MZK Tychy i MZKP Tarnowskie Góry. Identyfikacja wizualna autobusów, tramwajów oraz trolejbusów ZTM będzie wprowadzana etapami. Do sprzedaży trafią też bilety z nowym jednolitym wzorem.