Gdynia przedstawia wizję parku centralnego

Punkt turystyczny i gastronomiczny, staw, tor rolkarski, pole do gry w bule – to wizja nowego parku w bezpośrednim sąsiedztwie Śródmieścia Gdyni. Zaprezentowana dziś przez gdyński magistrat wizja wielkomiejskiego terenu zielonego nazwana została „Parkiem Centralnym”.

fot. UM Gdynia | mat. prasowe

W praktyce oznaczać to będzie modernizację istniejącego już parku i skwerów Sue Ryder oraz Plymouth o łącznej powierzchni około 4 hektarów. Urządzenia parkowe zajmą również miejsce boiska sportowego. Już dziś na tym obszarze funkcjonuje skatepark, który powstał z inicjatywy oraz środków prywatnego inwestora.

Wizja nie jest jednak zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego z 2008 roku. Wciąż obowiązujący plan zakłada realizację na tym terenie nowych obiektów do wysokości ponad 40 metrów, w tym obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży ponad 2000 metrów kwadratowych. Realizacja przedstawionej wizji wymagać będzie więc przystąpienia do zmiany obowiązującego planu.

Szacowany koszt to 35 milionów złotych. W niej wliczony ma być również parking podziemny na prawie 300 miejsc pod skwerem Plymouth.