EKO-NATOLIN – pierwsze EKO-osiedle w Polsce

W Warszawie powstanie pierwsze samowystarczalne osiedle mieszkaniowe. Będzie w pełni zasilane energią odnawialną i przyjazne dla środowiska.

EKO-NatolinW pobliżu Lasu Kabackiego (pomiędzy ulicami Łukasza Drewny i Gąsek ) w Warszawie na 36 ha ma powstać osiedle ok. 150 domów jednorodzinnych. Inwestorzy – Griffin Estate, Immobel i Bank Ochrony Środowiska planują niemal w pełni samowystarczalny zespół mieszkaniowy zasilany odnawialnymi źródłami energii. Technologie, które dostarczy BOŚ umożliwią pozyskanie energii z promieni słonecznych  oraz wyeliminować spalanie surowców nieodnawialnych (gazu czy węgla).

Panele solarne w lecie mają zapewnić ciepłą wodę, natomiast moduł pompy w zimie będzie ogrzewał mieszkanie. Za jego zasilanie odpowiadać będzie moduł fotowoltaiczny, który produkuje prąd w ilości równoważącej pobór energii elektrycznej przez pompę ciepła. Dzięki takim rozwiązaniom na samym ogrzaniu domu mieszkańcy zaoszczędzą do 6 tys. zł rocznie w porównaniu do takiego samego domu ogrzewanego gazem. Całe osiedle mieszkaniowe zatem będzie tanie w utrzymaniu.

EKO-NatolinDomy na osiedlu nie będą również emitować dwutlenku węgla. Takie ograniczenie emisji nie zagrozi sąsiadującym rezerwatom. Dla porównania podobne osiedle emitujące CO2 wymagałoby rekompensaty dla środowiska w postaci 3 ha lasów.

Mieszkańcy osiedla EKO NATOLIN zaoszczędzą również  na wydatkach na utrzymanie części wspólnej osiedla – w tym monitoringu i zieleni. Zostaną one sfinansowane z zysków ze sprzedaży nadwyżek energii wyprodukowanej przez osiedlową farmę produkującą prąd. Nawet latarnie osiedlowe będą zasilane bateriami fotowoltaicznymi.