Durrat Al Bahrain – miasto na wodzie.

O budowaniu na wodzie pisaliśmy już kilkakrotnie –  raz artykuł dotyczył budowli faktycznie istniejących, inne były futurystycznymi wizjami miast przyszłości. W dzisiejszym artykule opiszemy jeden z ciekawszych i największych przykładów budownictwa na sztucznym lądzie.

Durrat Al Bahrain, bo właśnie o nim mowa to jeden z największych  tego typu projektów na świecie. Warty ponad 6 mld $ projekt to ogromne deweloperskie założenie, składające się z 15 wielkich, sztucznych wysp, które łącznie mają powierzchnię 20 km2.  Wyspy są ciekawie rozmieszczone przestrzennie – cały układ składa się z 6 atoli oraz 5 wysp ukształtowanych w formie… ryby. Wyspy to czysto mieszkaniowa część tego układu urbanistycznego. Łącznie, na terenie znajduje się nieco ponad 1000 willi, każda bogato wyposażona, oczywiście – każda z prywatnym basenem. Do dyspozycji mieszkańców pozostają także mariny, miejsca dla łodzi, prywatne plaże. Cała inwestycja jest pod władaniem rządu kraju. Miasto ulokowano na południu Bahrajnu. Połączenie ze stolicą oraz większymi miastami kraju zapewnia 6-pasmowa autostrada, zbudowana specjalnie na potrzeby osiedla.

Bardzo ważna jest także komunikacja. Pomiędzy wyspami zostały umieszczone mosty, które pozwalają dojechać do Centrum Durrat Al Bahrain – czyli wyspy o kształcie półksiężyca, który stanowi swoiste „City”, na terenie którego mają zostać zbudowane nowoczesne biura, kawiarnie, duże centrum handlowe oraz inne niezbędne infrastrukturalne ośrodki. Półksiężyc jest terenem lokalizacji usług oraz firm na terenie założenia. Na lądowej części terenu planowane jest pełne, 18-dołkowe i zajmujące ponad 90 hektarów pole golfowe.

Zastanawiający jest tylko sam fakt wyboru takiej, a nie innej lokalizacji, a także realizacji miasta w takiej formie. Czemu zdecydowano się na budowanie na drogich sztucznych wyspach? Zdaniem władz, dzięki temu projektowi znacznie zwiększy się atrakcyjność turystyczna państwa – ma ich przyciągać do tego miejsca wyjątkowość formy, luksus oraz planowane atrakcje turystyczne.