CPK konsultuje Studium wykonawcze

Dziś rozpoczynają się konsultacje Strategicznego Studium Lokalizacyjne Ingowestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego. Uwagi składać można do 10 marca.

Studium określa w jednym dokumencie podstawowe założenia budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego i wyników dotychczasowych analiz dotyczących lotniska oraz powiązań komunikacyjnych. Projekt CPK zintegrować ma w jednym miejscu transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W dokumencie określono przyczyny wyboru lokalizacji nowego lotniska w Baranowie oraz planowane lokalizacje nowych dróg, linii kolejowych oraz zakres inwestycji towarzyszących. O tym, jak wygląda dokument informowaliśmy w styczniu.

Biznesplan CPK został potwierdzony przez doradcę Ernst&Young w ramach Testu Prywatnego Inwestora. W ubiegłym roku harmonogramy projektu sprawdzili doradcy techniczni z firm AECOM i Arcadis. W pierwszym etapie korzystać będzie mogło z niego ok. 45 mln pasażerów rocznie, zaś samoloty startować miałyby z dwóch równoleglych pasów. W rejonie lotniska powstać również tzw. “Airport City”, w którego skład wejść miałyby obiekty targowo-kongresowe, konferencyjne i biurowe. W planach jest więc nowelizacja specustawy o CPK.

 

Uwagi zarówno do całego dokumentu, jak i jego części kolejowej i drogowej składać można na stronie CPK.

Korytarze drogowe i kolejowe w ramach projektu CPK

Korytarze drogowe i kolejowe w ramach projektu CPK