Commuting a suburbanizacja

Dojazd do pracy (czy też z angielskiego – commuting) oznacza regularne, codzienne podróże z miejsca zamieszkania do miejsca pracy lub studiów. Commuting dość mocno wiąże się z określonym stylem życia – nie dotyczy to bowiem tylko pracy w miejscach, w których  w pobliżu znajduje się niewiele miejsc, gdzie można wynająć mieszkanie, ale przede wszystkim jest to pojęcie mocno powiązane z suburbanizacją i podmiejskim stylem życia.

Dojeżdżanie do pracy ma ogromny wpływ na dzisiejsze społeczeństwo. Problem ten zaczął narastać wraz z intensywnie postępującą suburbanizacją miast. Deweloperzy, tworząc atrakcyjne miejsca do zamieszkania poza miejskim zgiełkiem nie są w stanie zapewnić dobrej infrastruktury dającej dostęp do miasta. Większość z mieszkańców tego typu zabudowań ceni sobie wygodę oraz elastyczność, jaką daje samochód. Jednakże wraz z pojawianiem się kolejnych grup budynków na obrzeżach miasta, nie nadąża za nią nie tylko infrastruktura techniczna, ale również komunikacja publiczna. Większe miasta, w szczególności na zachodzie są otoczone przez tzw. commuter belts, zwane również obszarami metropolitalnymi lub miastami-sypialniami. Mieszkańcy tych miejsc żyją w nich i codziennie dojeżdżają do pracy do centrów miast. Zjawisko to jest bardzo łatwo zaobserwować – znacznie zwiększony ruch czy też ogromne korki na trasach wjazdowych lub wyjazdowych z miasta w godzinach szczytu pokazuje skalę zjawiska. Warto zaobserwować, że przeważnie w większości aut znajduje się jedna, rzadziej dwie osoby. Kierujący samochodami nie zabierający pasażerów zużywają paliwo i miejsce na drodze mniej efektywnie, niż kierujący z pasażerami lub poruszający się transportem publicznym, co prowadzi do powstawania korków drogowych i nie jest korzystne dla ogółu społeczeństwa. Ponadto jazda samochodem jest również jednym z głównych czynników przyczyniających się do zanieczyszczenia powietrza. Podsumowując powyższe rozważania warto postawić następujące pytanie: Co mieszkańcy mogą zrobić, jeżeli koszty transportu znacząco odbijają się na ich kondycji finansowej, a transport publiczny jest niewydolny?
Istnieje wiele inicjatyw, które mają na celu ograniczenie ruchu samochodowego, takie jak tzw. przejazdy grupowe. Obecnie na rynku istnieje wiele rozwiązań, dzięki którym można wspólnie podróżować. Carpooling, czyli dzielenie samochodu nie tylko pozwala nam dojechać na miejsce samochodem, ale również pozwala zaoszczędzić na podróży. Jadąc z kimś i zostawiając własne auto w domu, chronimy środowisko. Docelowo, gdyby carpooling był popularny, mielibyśmy też mniejsze korki. Promotorem tego typu przejazdów grupowych jest niemiecki Mitfahrgegenheim mający także swój polski odpowiednik – www.carpooling.pl. Carpooling w Polsce kojarzy się przeważnie tylko z przejazdami na dłuższych trasach, a nie na trasie codziennego dojazdu do pracy. Na zachodzie coraz popularniejsze są także platformy tworzone przez pracodawców dla ich pracowników, zachęcające do wspólnego korzystania z samochodów – taką platformę prowadzi chociażby niemiecki Daimler, dzięki czemu pracownicy mogą wygodnie podróżować razem do pracy. 
 unnamed
Jakie jest Wasze zdanie na temat commutingu? Czy uważacie, że carpooling to dobry sposób do zwalczania problemów komunikacyjnych obszarów peryferyjnych większych miast? A może sami korzystacie ze wspólnych przejazdów? Jeśli tak, podzielcie się Waszą opinią dlaczego! Pięć najlepszych wypowiedzi nagrodzimy upominkami – poręcznymi pojemnikami na sałatkę do auta.