Architektour 2017 – Bytom, 20-26.04.2017

Architektour to ogólnopolskie studenckie warsztaty architektoniczne organizowane przez Samorządy Studentów Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej, Politechniki Gdańskiej, Politechniki Wrocławskiej oraz Fundację Na Dużą Skalę. Jest to z pewnością wydarzenie alternatywne, ponieważ omija wielkie metropolie i pozwala uczestnikom poznać miasta nie pojawiające się zazwyczaj na pierwszych stronach gazet. Tym samym, poprzez obrane metody projektowe, stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnego systemu nauczania na polskich wydziałach architektury.

Po Międzygórzu, Kołobrzegu, Malborku, Przemyślu, Elblągu, Wałbrzychu i Gorzowie Wielkopolskim przyszedł czas na Śląsk. Ósma edycja ogólnopolskich warsztatów architektonicznych z cyklu Architektour odbędzie się w Bytomiu w terminie 20-26 kwietnia 2017 roku.  Ponad setka studentów kierunków projektowych z całej Polski pracujących pod okiem architektów, urbanistów i aktywistów miejskich będzie miała szansę zmierzyć się problematycznymi i decydującymi dla miasta obszarami. Studenci inspirowani wykładami, debatami oraz szeregiem wydarzeń towarzyszących będą mieli okazję pracowania w sposób daleki od znanej im codzienności akademickiej.

Aby podkreślić istotę użytkowników w procesie projektowym każda z grup pracować będzie pod okiem nie tylko tutorów, ale także osób bezpośrednio związanych z miastem goszczącym. Podczas procesu poznawania miasta oraz kreowania projektowych rozwiązań goście będą mieli do dyspozycji pomoc lokalnych konsultantów, czyli osób pracujących oraz mieszkających w Bytomiu. Zabieg ten ma na celu zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby mieszkańców miasta. Tematy projektów, jak co roku, będą zróżnicowane – nie zabraknie odniesień do rewitalizacji, miejscowych interwencji czy przekształcania zaniedbanych przestrzeni publicznych. Wszystko to ze szczególnym uwzględnieniem aspektu człowieka w mieście, gdyż w tym roku organizatorzy chcą podkreślić kwestie integracji wielu grup – różnych zarówno pod względem społecznym jak i wiekowym.

Tego typu wydarzenia pokazują również potencjalnym inwestorom, że Bytom jest otwarty na dobre, nowoczesne rozwiązania inspirowane najlepszymi szkołami i projektantami. Ożywianie miasta, inspirowanie, zachęcanie do zmian i uczenie o dobrych polskich i zagranicznych wzorcach architektonicznych to tylko niektóre cele warsztatów. Organizatorzy planują także opracować i przekazać miastu wszelkie wnioski, pomysły oraz sugestie zebrane na podstawie warsztatowych projektów.

Warsztatom co roku towarzyszy szereg wydarzeń otwartych, które odbędą się w Operze Śląskiej oraz bezpośrednio sąsiadującym z nią IV Liceum Ogólnokształcącym na placu Sikorskiego w Bytomiu.  Zarówno uczestnicy warsztatów jak i mieszkańcy będą mieli okazję wysłuchać wykładu urbanisty Stefan’a Werrer’a – wykładowcy na FH AACHEN – University of Applied Sciences oraz właściciela biura 711 LAB w Stuttgarcie, architekta Huberta Trammera, a także Wojciecha Kłosowskiego – eksperta samorządowego, specjalisty w zakresie strategicznego planowania rozwoju lokalnego i regionalnego oraz rewitalizacji miast. Tegoroczna edycja to także debata „Bytom dziś i jutro”, podczas której zaproszeni goście (Agnieszka Labus, Katarzyna Rzepka, Grzegorz Pronobis, Bogusław Hajda, Przemo Łukasik) wspólnie zastanowią się nad zmianami potrzebnymi w mieście oraz jego przyszłością. Program wydarzeń otwartych przewiduje również prezentacje studenckich portfolio oraz projekcję filmów. Na wszystkie wydarzenia towarzyszące ósmej edycji warsztatów Architektour wstęp jest wolny. 

Szczegółowy harmonogram oraz wszelkie dodatkowe informacje pojawiają się na stronie internetowej wydarzenia www.architektour.pl

FOLDER INFORMACYJNY

To wydarzenie znajduje się także w naszym kalendarzu.