AKTUALNOŚCI

Związek Metropolitalny dla Pomorza? Marszałek Senatu jest za

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki zapowiedział wczoraj w Trójmieście podjęcie prac nad ustawą metropolitalną dla metropolii w województwie pomorskim. Projekt ustawy złożyli samorządowcy z Pomorza. W senacie trwają również prace nad metropolią w województwie łódzkim.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/ab/2012-08-30_pano_gdansk_sm2.jpg

W tym miesiącu senacka komisja ustawodawcza zdecydowała o złożeniu do marszałka Senatu wniosku w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej w sprawie powołania łódzkiego związku metropolitalnego. Na dziś zaplanowane jest I czytanie ustawy o metropolii w województwie łódzkim.

Do tego grona według samorządowców i marszałka Senatu miałoby również dołączyć Trójmiasto. Osobne propozycje dal każdego regionu są efektem decyzji sprzed kilku lat.  Przyjęta jeszcze za kadencji rządu PO-PSL ustawa zakładała istnienie kilkunastu związków, a warunkiem miała być liczba ludności równa co najmniej 500 tysięcy osób. Miały one powstać 1 lipca 2016 roku. Choć ustawę przyjęto, to Rząd w nowej kadencji, pod przewodnictwem Beaty Szydło, nie wydał do kwietnia 2016 roku rozporządzenia określającego tryb postępowania ws. składania wniosku o utworzenie związku metropolitalnego. Kilka miesięcy później Sejm przyjął przygotowany przez MSWiA projekt ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim.

Już wówczas samorządowcy zrzeszeni w ramach stowarzyszenia Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot podjęli jednogłośną decyzję o chęci utworzenia związku metropolitalnego w rejonie Trójmiasta. Rząd oraz parlament nie zdecydowali się jednak na utworzenie żadnego nowego związku metropolitalnego. W listopadzie 2019 roku zarząd stowarzyszenia Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot upoważnił prezes i jednocześnie Prezydent Gdańska, Aleksandrę Dulkiewicz, do złożenia w parlamencie projektu ustawy metropolitalnej.

Wczorajsze spotkanie przedstawicieli Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot z marszałkiem Senatu RP odbyło się w Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku. Samorządowcy dyskutowali m.in. o powrocie do pomysłu utworzenia związku metropolitalnego. Zdaniem marszałka Senatu, Izba Wyższa parlamentu powinna wyjść z inicjatywą ustawodawczą w tej sprawie, mimo, że na razie nie ma dla niej większości w Sejmie.

Chciałbym w tym miejscu przypomnieć, że Senat ma swoje możliwości, ale ma też swoje ograniczenia i ustawa z Senatu pójdzie do Sejmu. Natomiast jest jeszcze trzeci element: pałac prezydencki. W tej chwili, mamy właściwie początek lutego, myślę, że jeżeli ta ustawa dotrze do pałacu prezydenckiego po 15 maja, czy którymś maja, kiedy zostaną wyznaczone wybory, to będzie miała większe szanse

– mówił Tomasz Grodzki, marszałek Senatu RP.

Utworzenie związku metropolitalnego to szansa dla samorządów na uproszczoną procedurę planowania przestrzeni czy rozwoju transportu. To także spore środki finansowe: według szacunków Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot, który zrzesza samorządy zainteresowane w powołaniu metropolii, dodatkowe fundusze mogłyby sięgnąć nawet 200 mln zł rocznie. Finansowanie metropolii zapewniać mają składki z gmin wchodzących w skład metropolii, wspomożone przez 5 proc. z podatku PIT zebranego wśród mieszkańców gmin tworzących metropolię, które będzie przekazywane z budżetu centralnego do budżetu metropolii.

Projekt ustawy dla metropolii w województwie łódzkim:

lodzkie metropolia 42