AKTUALNOŚCI

Zrekonstruowano przedwojenne miasto za pomocą wirtualnej rzeczywistości

Choszczno – kilkunastotysięczne miasto położone w województwie zachodniopomorskim zostało niemal całkowicie zniszczone podczas II wojny światowej. Z przedwojennego Arnswalde, bo taką nazwę nosiła ówczesna miejscowość, zostało niewiele. Ocalało kilka obiektów architektury, m.in. kościół farny, barbakan, połowa wieży ciśnień, dworzec, narożny fragment jednego budynku, a także reszki muru miejskiego.

choszczno

Było to średniej wielości miasto pruskie, założone na prawie magdeburskim, o bardzo bogatej historii i architekturze, sięgających wczesnego średniowiecza. Po wojnie nie przyjęto żadnego projektu odbudowy jego starówki” – powiedział Adam Bral z firmy Odyssey, odpowiedzialnej za „odbudowanie Choszczna.

Projekt „Arnswalde VR to odtworzenie w wirtualnej rzeczywistości blisko całej przedwojennej zabudowy miasta. W projekcie niezbędne było przygotowanie materiałów archiwalnych, które pozwoliły na zachowanie detali architektonicznych czy historycznych. – „Dzięki analizie historycznych zdjęć rekonstruowana jest warstwa nieistniejącej zabudowy historycznej, środowisko miejskie oraz ogólnie rozumiany «klimat epoki». Wymiarowanie nieistniejącej zabudowy dokonywane jest poprzez porównanie z nielicznymi zachowanymi obiektami oraz na podstawie starych map niemieckich – dodał Bral.

Efekty pracy można podziwiać już od marca, a wszystko to przy użyciu specjalnych gogli Oculus Rift, które pozwalają zwiedzającemu zobaczyć miasto w realnym rozmiarze. Okulary rejestrują ruchy głowy użytkownika dzięki czemu można rozglądać się po mieście czy przechadzać uliczkami Arnswalde. Obserwator ma pełne poczucie przestrzeni, możliwa jest także zmiana punktu widzenia wraz z poruszaniem głową. Co więcej, możliwe jest także doznanie lęku wysokości po wejściu na wieżę.

Projekt „Arnswalde VR jest z pewnością innowacyjny, jak mówią sami twórcy „Próba komputerowej rekonstrukcji historycznej nie jest przełomowa ani nowatorska. Jest taka jednak w połączeniu z technologią wirtualnej rzeczywistości. Oferowane przez innych twórców produkty pod ten typ technologii wirtualnej rzeczywistości dotyczą najczęściej innej tematyki. Poza kilkoma próbami zbliżonej tematyki, na przykład rekonstrukcje architektoniczne, ta jedyna jest stricte historyczna, oparta na dokładnej analizie historycznych obrazów”.

Wrocławska firma nie wydaje się poprzestać na tym jednym projekcie. Firma Odyssey chce rozwinąć technologię wirtualnej rzeczywistości w celach rekonstrukcji, nie muszą to być jednak tylko miasta. Już w planach jest rekonstrukcja kompleksu Riese znajdująca się na Dolnym Śląsku.

Efekty rekonstrukcji przedwojennego Arnswalde można zobaczyć tutaj.