AKTUALNOŚCI

Żółwia taksówka cieszy się coraz większym zainteresowaniem

W drugim pod względem wielkości mieście Japonii, od niespełna roku możliwe jest zamówienie taksówki poruszającej się z punktu A do punktu B „żółwim tempem”. Wydawałoby się, że osoby, które korzystają z usług tradycyjnych taksówek, chcą dotrzeć na miejsce, tak szybko jak to tylko możliwe. Otóż, nic bardziej mylnego, jest mnóstwo pasażerów, którym wcale na tym nie zależy, są to nie tylko osoby starsze, które cenią sobie bezpieczną i powolną podróż, ale także kobiety w ciąży czy matki z dzieckiem. Z usług żółwiej taksówki (ang. turtle taxi) korzystają również turyści, którzy podczas wolnej przejażdżki mają okazję napawać się widokiem zza okna.

turtle taxi, Źródło: www.japandailypress.com

Każda żółwia taksówka wyposażona jest w guzik Yukkuri, znajdujący się przy fotelu pasażera, naciśnięcie którego daje znać kierowcy, iż może zwolnić. Takie rozwiązanie jest nie tylko bezpieczniejsze, ale także bardziej przyjazne dla środowiska. Jadąc z małą i stałą prędkością zmniejszamy ilość przyspieszeń i gwałtownych zahamowań, emitując tym samym mniej spalin do atmosfery.

Yukkuri, Źródło: www.popupcity.net

Pomysł wolnych taksówek spotkał się z bardzo dużym uznaniem wśród mieszkańców miasta, obecnie  firma Sanwa Kotsu, która wprowadziła ideę żółwich taksówek, zastanawia się nad rozszerzeniem swojej działalności na inne japońskie miasta, takie jak Kanagawa czy Saitana.