Yujiapu: Kopia Manhattanu stała się miastem-widmo

Projekt budowy repliki Manhattanu jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych projektów w Chinach. Kopia architektury i urbanistyki okazała się sukcesem. Brakuje jednak ludzi, którzy mieliby przebywać w dzielnicy.

Plan dzielnicy, źródło: Rząd Tjanjin

Plan dzielnicy, źródło: Rząd Tjanjin

Chiński rząd wydał miliardy dolarów na budowę repliki nowojorskiego Manhattanu w dzielnicy Conch Bay miasta Tianjin. Projekt o nazwie Yujiapu rozpoczęto w 2009 roku, a pierwsze budynki powstały już rok później. Kopia architektury i urbanistyki Nowego Jorku udaje się chińczykom wyśmienicie. Krajobraz północnej części Tianjin uzupełnia się kolejnymi wieżowcami.

Problemem realizacji jest brak najemców. Budowa nowych obiektów kompleksu wciąż trwa, zapewniając pracę tysiącom osób. Zbudowane fragmenty Yujiapu świecą pustkami, a charakterystycznymi elementami są zabrudzone od pyłu i kurzu elewacje, brak ludzi na ulicach. Powodem jest osłabienie się koniunktury na rynku nieruchomości, a realizacje takie jak Yujiapu spowodowały zwiększenie się ilości opuszczonych dzielnic i miast. Projekt jest przykładem pokazującym, że sama architektura i urbanistyka nie pozwalają na sukces jeśli są realizowane poza realiami rynkowymi.