XII Kongres Miast Polskich – Wejherowo 2014

W dniach 25 i 26 września odbywał się Kongres Miast Polskich. Hasło tegorocznego kongresu to “Miasta dla Rozwoju”. Głównym tematem była lokalna polityka rozwoju.

Wejherowo

Kongres Miast Polskich to debaty o sytuacji polskich miast. Obrady odbywają się w gronie delegatów miast, ekspertów i innych osób. Siedzibą dwunastego Kongresu była Filharmonia Kaszubska – Wejherowskie Centrum Kultury, a jego tematem: lokalna polityka rozwoju. Zaprezentowane zostały przykłady konsekwentnie realizowanych strategii rozwoju miast. Pierwszego dnia zaprezentowane zostały przykłady konsekwentnie realizowanych strategii rozwoju miast. Swoje strategie dla rozwoju gospodarczego zaprezentowały Śrem, Wyszków i Niepołomice. Uczestnicy debaty zgodzili się, że polskie miasta powinny w większym stopniu kreować rozwój gospodarczy w tym poprzez aktywną gospodarkę nieruchomościami.

Firmy partnerskie miast przedstawiły projekt Polskie Miasta Przyszłości. Powstał z inicjatywy Cisco Systems Poland. Ma to być otwarta platforma inteligentnych rozwiązań i projekt na rzecz rozwoju i zwiększenia konkurencyjności polskich miast, realizowany dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii.

Podczas debaty na temat planowania przestrzennego ogłoszone zostały wyniki I Ogólnopolskiego Konkursu Miast „Lider zrównoważonego gospodarowania przestrzenią”, do którego swoje dokumenty planistyczne zgłosiło 26 miast. “To nowatorskie przedsięwzięcie, ponieważ  w skali kraju nikt jeszcze nie badał miast pod katem logistyki planowania i prowadzonej polityki rozwoju przestrzennego, zgodnych z paradygmatem  zrównoważonego gospodarowania przestrzenią.” – czytamy na stronie ZMP. Konkurs został zorganizowany wspólnie przez Instytut Gospodarki Przestrzennej i Rozwoju Miast oraz Związek Mast Polskich.

Laureatami I edycji Ogólnopolskiego Konkursu Miast „Lider zrównoważonego gospodarowania przestrzenią” zostały:
Bolesławiec, Gdańsk, Gliwice, Kobyłka, Legnica, Poznań, Toruń i Turek.
Nagrodę specjalną Grand Prix odebrały Gliwice.

W piątek obrady toczyły się pod hasłem “Miasta i Wolność”. Samorządy podsumowały ostatnie 25 lat. Zaprezentowane zostały propozycje projektów ustaw, zwiększających samodzielność miast w realizacji zadań własnych.  Uczestnicy Kongresu debatowali też na temat oddziaływania festiwali na polskie miasta w ramach panelu „Kultura w miastach”.