Wyspa Spichrzów w Gdańsku zostanie zagospodarowana

Wyspa Spichrzów w Gdańsku od czasów powojennych oczekiwała na wykorzystanie jej potencjału. Wygląda na to, że odstraszająca wyspa już wkrótce może zmienić się w nowoczesne centrum miasta. Wysiłki jakie poczynił w ostatnich latach Zarząd Miasta Gdańsk umożliwiły potencjalną zabudowę północnego cypla Wyspy Spichrzów. Umocnione w ubiegłym roku nabrzeże, oferuje pas spacerowy wokół północnego cypla Wyspy Spichrzów, który przyciąga nieustannie spacerowiczów podziwiających gdańską starówkę z zupełnie nowej perspektywy.

Przełomowym ruchem gdańskiego magistratu było ogłoszenie w 2014 roku postępowania w celu zawarcia umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym w celu realizacji przedsięwzięcia pod nazwą : „Zagospodarowanie północnego cypla Wyspy Spichrzów w Gdańsku”. W ramach przeprowadzonego przetargu wybrano ofertę konsorcjum Immobel Multibud. Podpisanie umowy realizacyjnej planowane jest na 31 marca 2015 r. Prace projektowe rozpoczną się niezwłocznie po podpisaniu umowy.

„Bogatsi o doświadczenia poprzednich konkursów oraz we współpracy z naszym konsorcjantem i przy udziale pracowni architektonicznej RKW zaprojektowaliśmy wielofunkcyjną zabudowę gromadząc pod dachami Nowej Wyspy Spichrzów zarówno mieszkania, hotel, sklepy, restauracje, lokale usługowe jak i butikowe biura oraz podziemne parkingi zlokalizowane pod niemal całym obszarem. W naszej opinii miejsce to powinno tętnić życiem zapewniając wspaniałe warunki zarówno pracy, rekreacji jak i zamieszkania. Nasz projekt to gwarantuje.” – powiedział Bartłomiej Hofman, Dyrektor Zarządzający Immobel Poland.

Na terenie północnej części Wyspy Spichrzów znajdują się pozostałości historycznych spichlerzy, które wzbogacą tkankę architektoniczną nowej zabudowy przenosząc w przyszłość materialną tradycję tego niezwykłego miejsca. Językiem projektu jest architektura wyrosła z twórczego dialogu i poszanowanie historii, przy pełnej świadomości zmieniających się funkcji i nowych potrzeb. Miejsce będące niegdyś największym spichlerzem Europy zamieni się w żywe śródmieście nowoczesnego Gdańska.

Inwestycja zostanie zrealizowana w kilku fazach łącznie z szeregiem inwestycji publicznych związanych z remontem infrastruktury drogowej, rozbudową mariny czy budową kładki łączącej Wyspę z Długim Pobrzeżem. Łączny koszt robót osiągnie ok. 400 mln zł.

Źródło: Materiały prasowe

Źródło: Materiały prasowe

Podpisanie umowy z konsorcjum miasto zaplanowało na 31 marca. W ramach swojego wkładu w inwestycję Gdańsk daje nieruchomości o łącznej powierzchni 1,7 ha warte ok. 34 mln zł, na których zrealizowane mają zostać zarówno cele publiczne , jak i komercyjne – przy czym tereny pod inwestycje komercyjne zostaną parterowi sprzedane.

Plan miejscowy uchwalony dla północnego cypla wyspy zakłada funkcje mieszkaniowe, usługowe i handlowe. W swojej koncepcji uczestnicy konkursu muszą uwzględnić także obowiązek budowy szeregu obiektów użyteczności publicznej, m.in. ogólnodostępnej kładki dla pieszych łączącej północny cypel z Długim Pobrzeżem, realizację zewnętrznego układu komunikacyjnego czy przebudowę mostu Stągiewnego.

Koncepcja urbanistyczno-architektoniczna powstała w efekcie pracy projektantów z biura RKW pod kierownictwem arch. Wojciecha Grabianowskiego, których działania zapisały się już w krajobrazie Gdańska pod postacią chociażby stadionu PGE Arena, uznanego za jeden z najpiękniejszych w Polsce czy kompleksu apartamentowców znajdujących się także nad Motławą.

Zgodnie z najkorzystniejszą ofertą, w efekcie przeprowadzenia inwestycji miasto uzyska:

  • Atrakcyjne zagospodarowanie jednego z kluczowych obszarów miasta, przy czym suma nakładów na całe przedsięwzięcie będzie nie mniejsza niż 399 mln. zł. netto, w tym:
  • Realizację obiektów celu publicznego (wartość obiektów celu publicznego wyniesie ponad 33 mln. netto)
  • Płatność gotówkową tzw. premię jaką zapłaci partner prywatny w związku z możliwością realizacji inwestycji w tak eksponowanym i atrakcyjnym obszarze miasta – w wysokości 2,08 mln zł.

Inwestycja zostanie zrealizowana przez partnera prywatnego w okresie 8,5 roku od dnia podpisania umowy.

Źródło: materiały prasowe