AKTUALNOŚCI

Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

WESTIVAL ARCHITEKTURY: Mieszkam w mieście

12 października 2018 - 20 października 2018

Darmowy

WESTIVAL ARCHITEKTURY jest unikatową inicjatywą szczecińskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP). To jedno z najważniejszych w Polsce przedsięwzięć dedykowanych sztuce architektury, oraz wnikliwemu i wszechstronnemu spojrzeniu na miasto, nie tylko w kontekście architektonicznym czy urbanistycznym, ale przede wszystkim społecznym.

WESTIVAL to prezentacje, prelekcje, warsztaty, wystawy, filmy, wycieczki, wydawnictwa i przede wszystkim długie rozmowy o mieście. Każda z edycji toczyła się wokół wybranego hasła, od kilku lat także jako kuratorskie dzieło znawców tematu. Tegoroczne, już dwunaste wydanie odbędzie się między 12 a 20 października 2018 roku, pod hasłem „MIESZKAM W MIEŚCIE. Realia i alternatywy”. Kuratorem jest Grzegorz Piątek – krytyk architektury, kurator, publicysta, a z wykształcenia architekt.

Pierwszym akordem Westivalu, ale rozbrzmiewającym przez cały czas jego trwania, będzie wystawa „Średnia krajowa”. Autorzy ekspozycji – Grzegorz Piątek oraz Piotr Wójcik, zapewniają, że będzie to wystawa o architekturze, choć nie pokażą ani jednego budynku. Budynki widać przecież wszędzie dokoła, dlatego zamiast pokazywać ich fotografie zgromadzili dane statystyczne i podzielili je na pięć sekcji: ilość, jakość, własność, dostępność, oraz odpowiedzialność. Zgromadzone liczby i fakty mają stać się punktem wyjścia do dyskusji o tym jak mieszkamy w Polsce i co zrobić, byśmy mieszkali lepiej.

Głównym nurtem WESTIVALU są rozmowy. Wśród tematów, zgodnie z mottem edycji, znajdą się między innymi: dziedzictwo modernistycznych osiedli oraz realia współczesnego deweloperskiego budownictwa, współczesne tendencje i alternatywne pomysły oraz najnowsze próby wykreowania wzorcowych dzielnic mieszkalnych. W pierwszym spotkaniu z cyklu „Konfrontacje projektowe” zatytułowanym „Więc chodź, pomaluj mój blok” o modernizowaniu modernizmu, na przykładach poznańskim, wrocławskim, oraz gdyńskim, opowiedzą dr Łukasz Wojciechowski (VROA), Tomasz Osięgłowski (Ultra Architects) oraz Jacek Wielebski (Traffic Design). Gośćmi drugiego ze spotkań cyklu – „Budujemy lepszy dom. Eksperymentalne dzielnice” będą Joanna Erbel (BGK Nieruchomości), Zbigniew Maćków (Maćków Pracownia Projektowa), oraz Wojciech Kotecki (BBGK Architekci). Przywołane zostaną doświadczenia Osiedla Nowe Jeziorki, Warszawskiej Dzielnicy Społecznej, wrocławskiej Nowych Żerników (WUWA2), oraz projektowanej szczecińskiej Łasztowni. Kolejna rozmowa – „Człowiek w M”, dotykać będzie społecznej strony architektury mieszkaniowej. O codzienności osiedli opowie dr Marta Skowrońska (UAM), o mieszkaniówce jako inżynierii społecznej – Mateusz Halawa (School of Form), a o aspektach finansowych, w tym o kredytach hipotecznych – dr Mikołaj Lewicki (UW). Podstawowe modele współczesnego oddolnego budownictwa mieszkaniowego – kooperatywy mieszkaniowe, cohousing i grupy budowlane – zaprezentuje dr Dorota Jędruch (Politechnika Śląska). Każde ze spotkań zakończone będzie dyskusjami.

Przez cały czas trwania WESTIVALU w siedzibie szczecińskiego SARPu działać będzie efemeryczna, lecz tematycznie konsekwentnie zaopatrzona księgarnia. Na jej półkach znajdzie się ponad setka, często trudno dostępnych książek poświęconych miastu i architekturze. Odbywać się tu będą także spotkania autorskie, w ramach cyklu „Książka & kawa”. Pierwsze z nich, to spotkanie z dr Dorotą Jędruch o „faktycznym i mitycznym wpływie Le Corbusiera na nasze życie”. Później w Szczecinie gościć będą: Beata Chomątowska – autorka głośnej książki o polskich i europejskich blokowiskach „Betonia. Mieszkania dla każdego”, Magdalena Matysek-Imielińska – autorka “Miasta w działaniu”, czyli opowieści o legendarnej i dla wielu wzorcowej do dziś (założonej w 1921 roku) Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, oraz Anna Cymer autorka nowo wydanej „Architektury w Polsce 1945-1989″.

W przestrzeni westivalowej księgarni odbywać się będą także warsztaty dla najmłodszych „Po nitce do miasta”, przygotowane i prowadzone przez ekipę KODA KIDS – Aleksandrę Rus, oraz Edytę Waszak. Dzieciaki będą mogły także wziąć udział w kreatywnych zajęciach Zosi Siwy – ZORIGAMI, czyli papierowej architekturze, podczas których będą tworzyć kartkę 3D.

Każdego wieczoru odbywać się będą projekcje filmowe – jako esencjonalne uzupełnienie spotkań i dyskusji, a jednocześnie ich (esencjonalny) powód. Na ekranie będzie można zobaczyć unikatowe produkcje o architekturze, bezpośrednio korespondujące z tegorocznym hasłem, lecz nie znajdujące się w powszechnej dystrybucji. „Mit Pruitt-Igoe” w reżyserii Chada Freidrichs to mroczna historia tytułowego osiedla mieszkaniowego w St. Louis. Zburzone w latach ’70 założenie do dziś uchodzi w świecie architektów za swoistą „przestrogę” przed działaniem w wielkiej skali. Z kolei „Wywłaszczenie” w reżyserii Paula Sng, to pełnometrażowy dokument badający systemowe porażki prowadzące do chronicznego niedoboru mieszkań. To historia ludzi walczących o swoje wspólnoty, wierzących, że mieszkanie to prawo człowieka, a nie towar czy luksusowe dobro. Kolejny film poświęcony będzie Jane Jacobs, autorce głośniej ksiązki „Śmierć i życie wielkich miast Ameryki”, w której podważyła założenia modernistycznej myśli planistycznej. Jej rozważania przyczyniły się do powstania oddolnych ruchów miejskich i nowego myślenia o mieście. Reżyserem obrazu „Obywatelka Jane. Walka o miasto” jest Matt Tyrnauer, autor pokazywanego niedawno w polskich kinach dokumentu o projektancie mody Valentino. Jesper Wachtmeister w „Mikrotpii” pokaże, w jaki sposób współcześni architekci, artyści, a także zwykli aktywiści próbują za wszelką cenę zrealizować marzenie o przenośnym i mobilnym życiu, które może zapewnić ludziom całkowitą wolność. Film Hansa-Christiana Posta „Do kogo należy miasto?”, to opowieść o twórcach mierzących się z berlińskimi sporami architektonicznymi, których historia sięga początku lat 90. Zadają pytania kluczowe, nie tylko dla Berlina, ale dla wszystkich miast, dotkniętych rozłamem i poważnymi zmianami. Ostatni z filmów prezentowanych podczas WETSIVALU to „Big Time”. Jego bohaterem jest Bjarke Engels. Film oferuje widzom kameralne spojrzenie na innowacyjnego i ambitnego duńskiego architekta, uznawanego przez jednych za geniusza, a przez innych za mistrza autoreklamy.

Alternatywny przewodnik miejski Przemysław Głowa zabierze uczestników WESTIVALU na oryginalne wycieczki. Zainspirowany hasłem edycji, chce pokazać „mieszkaniowy Szczecin”. Opowie o tym jak mieszkało się w mieście przed wiekami, pokaże przykłady funkcjonalnego modernizmu, kłopotliwą do dziś gęstą zabudowę śródmieścia, oraz najnowsze przykłady realizacji mieszkaniowych.

WESTIVALowi towarzyszyć będzie premierowe Ogólnopolskie Spotkanie Młodych Architektów SARP U40. Organizatorzy mówią, że to próba aktywizacji potencjału oraz lepszej integracji środowiska młodych członków SARP-u. Celem Spotkania będzie wymiana opinii i doświadczeń oraz zderzenie problemów i wyzwań przed którymi młodzi stoją. Do udziału w Spotkaniach wciąż można się zgłaszać (e-mail: [email protected]).

Na wszystkie wydarzenia – wstęp wolny! WESTIVAL toczyć się będzie w kilku miejscach. Centrum stanowić będzie Westival Loft** zlokalizowany w gmachu dawnego „Polmozbytu” przy placu Orła Białego 10, oraz siedziba szczecińskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) przy ulicy Mariackiej 10. Kolejne wydarzenia zaplanowano także w TRAFO. Trafostacji sztuki (ul. Świętego Ducha 4) oraz w Cafe Hormon (ul. Monte Cassino 6, wejście od ul. Piłsudskiego).

STRONA INTERNETOWA

Szczegóły

Start:
12 października 2018
Koniec:
20 października 2018
Koszt:
Darmowy
Wydarzenie Category:
Wydarzenie Tagi:
, , , , ,
Strona internetowa:
http://westival.pl/

Organizator

Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Szczecin
Telefon:
665 66 99 75
Email:
szczecin@sarp.org.pl
Strona internetowa:
http://szczecin.sarp.org.pl/