Wydarzenia

Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Warszawa. Mapa miasta w skali 1:20 000 wraz z inwentaryzacją zniszczeń popełnionych przez Niemców w latach 1939–1945

4 sierpnia 2015 - 31 sierpnia 2015

Prezentowany na wystawie plan zatytułowany „Warszawa. Mapa miasta w skali 1:20 000 wraz z inwentaryzacją zniszczeń popełnionych przez Niemców w latach 1939–1945”, wydany w 1949 roku przez Główny Urząd Pomiarów Kraju, opracowany został przez L. Kowalskiego i Felicjana Piątkowskiego na podstawie radzieckich zdjęć lotniczych wykonanych wiosną 1945 roku.

Jest to wyjątkowy przykład mapy propagandowej, której przekaz nie został upowszechniony za sprawą cenzury. Jak można sądzić, obawa przed wykorzystaniem planu o kartometrycznym podkładzie przez siły wrogiego Zachodu była większa niż korzyści niesione przez jego warstwę tematyczną.

Kurator sierpniowej odsłony: Paweł Weszpiński

MapaWarszawaKS


Odbudowa Warszawy

Siedemdziesiąt lat po zakończeniu II wojny światowej Muzeum Woli prezentuje cykl wystawienniczy poświęcony rozpoczętemu wówczas procesowi odbudowy miasta. Sala jednego eksponatu, wyjątkowa przestrzeń prezentująca co miesiąc inny obiekt ze zbiorów Muzeum Warszawy, w 2015 roku staje się miejscem spotkania z powojenną historią stolicy Polski, ideą odbudowy i kontrowersjami wokół jej przebiegu, spotkania ze wspólną pamięcią o trudzie i cudzie podniesienia miasta z ruin.

W trakcie dziesięciu odsłon w Sali znajdą się eksponaty odnoszące do historycznych wydarzeń, których sproblematyzowanie ukazuje napięcia między indywidualnymi perspektywami warszawiaków powracających do miasta i nowych mieszkańców stolicy, a tym, co zbiorowe oraz co polityczne.

Jak zniszczenie miasta otworzyło pole dla urbanistycznych utopii? Co pozostało po „tamtej”, przedwojennej czy okupacyjnej Warszawie – nie tylko w sferze widzialnej, na powierzchni, ale również tej ukrytej – pod ziemią? Wreszcie: jakie proces odbudowy ma konsekwencje dla Warszawy dzisiejszej – zarówno w architektonicznej tkance miasta, jak i w myśleniu o nim, w postawach mieszkańców stolicy? Co napięcia okresu powojennego mogą nam powiedzieć o aktualnych problemach i konfliktach w społeczeństwie? To tylko niektóre z pytań, stawianych w trakcie wystawy oraz towarzyszących jej wykładów, spotkań i warsztatów.


Sala jednego eksponatu

Sala jednego eksponatu to pokój, w którym można spędzić czas z historią i jej materialnymi śladami. To przestrzeń do dyskusji i dzielenia się wspomnieniami, doświadczeniem, wiedzą. To laboratorium praktyk, w którym Muzeum Warszawy szuka i wypracowuje rozwiązania dla współczesnego miejskiego muzeum historycznego.

Wraz z tegoroczną odsłoną Sali jednego eksponatu Muzeum Woli zaprasza na liczne wydarzenia i cykle edukacyjne. Będzie można wziąć udział nie tylko w wykładach kuratorskich, lekcjach muzealnych i zajęciach dla dzieci, ale też spędzić „Trzy kwadranse z obiektem” czy zapisać się do Grupy Dekonstrukcyjnej.

źródło: Muzeum Warszawy

Data/Czas
04/08/2015 – 31/08/2015
10:00 – 18:00

Miejsce
Muzeum Woli – ul. Srebrna 12, 00-810 Warszawa

Szczegóły

Start:
4 sierpnia 2015
Koniec:
31 sierpnia 2015
Wydarzenie Category:
Wydarzenie Tagi:
, , , , ,

Miejsce

Muzeum Woli
Srebrna 12
Warszawa, 00-810 Polska
+ Google Map
Telefon:
22 624 37 33
Strona internetowa:
http://muzeumwoli.muzeumwarszawy.pl/

Organizator

Muzeum Woli
Telefon:
22 624 37 33
Email:
muzeum.woli@muzeumwarszawy.pl
Strona internetowa:
http://muzeumwoli.muzeumwarszawy.pl/