Wisła atrakcyjna jest nie tylko w lecie, choć dziś dla większości mieszkańców i turystów jest atrakcją sezonową. Fundacja Do Dzieła! kontynuuje cykl premierowych projekcji i spotkań na temat relacji człowieka, miasta i rzeki.
Nikomu nie trzeba tłumaczyć jak ważna stała się Wisła dla Warszawy. Mieszkańcy spędzają tłumnie na jej brzegach każde cieplejsze popołudnie i letnie weekendy, turyści zaskoczeni są intensywnym życiem kulturalno-rozrywkowym nad rzeką.
Jednak odzyskiwanie rzeki dla miasta, ale i miasta dla rzeki to proces, a Warszawa zdaje się być wciąż u jego początków. Tym ciekawsze mogą okazać się projekcje pokazujące aspekty koegzystencji innych rzek i miast. Trzy premierowe projekcje filmów będą połączone z debatami pod hasłem „W_WA Człowiek. Miasto. Rzeka”.
Już 19 listopada zobaczymy „The Buffalo Flows” – dokument Clarry Foley przedstawiający tytułową rzekę we wszystkich porach roku, dowodzący że rzeki to skarby narodowe i klejnoty natury.
O fenomenie rzeki w kontekście Warszawy i Wisły będą debatowali Robert Jankowski (prezes Fundacji Rok Rzeki Wisły 2017) i Martyna Obarska (kulturoznawca, „Respublica Nova”), a spotkanie będzie prowadzić Przemek Dziubłowski (Fundacja Do Dzieła!).
Miejsce projekcji i spotkań również będzie niezwykłe – to dawne Liceum Klementyny Hoffmmanowej. Ponownie ożywione przez festiwal „Warszawa w Budowie” Muzeum Sztuki Nowoczesnej, teraz jest tymczasowa siedziba klubu 1500 m2.
Spotkania i projekcje odbędą się w dawnej szkolnej Bibliotece.
godz. 18, czwartek 19.11, ul. Emilii Plater 29
Wstęp wolny!
Kolejne dwie projekcje i spotkania odbędą się 24 i 26 listopada.
Projekt współfinansowany ze środków M. St. Warszawy.
źródło: Fundacja Do Dzieła