Rewitalizacja terenów poprzemysłowych i zdegradowanych stanowi jedno z poważniejszych wyzwań stojących przed tzw. starymi okręgami przemysłowymi. Jednym z ważniejszych czynników rozwoju każdego regionu, który przeszedł proces restrukturyzacji przemysłu, jest kompleksowa rewitalizacja terenów i obiektów postindustrialnych pozostałych po tym procesie.
Konferencja dotyczy przyrodniczo-krajobrazowych, technologiczno-inżynierskich, projektowoplanistycznych, ekonomicznych, finansowych oraz społecznych aspektów rewitalizacji terenów zdegradowanych. W trakcie Konferencji 43 referaty przedstawią naukowcy z uczelni wyższych i instytutów badawczych, przedstawiciele państwowych, samorządowych i prywatnych organizacji biorących udział w procesie rewitalizacji terenów zdegradowanych, a szczególnie terenów poprzemysłowych. Referat wprowadzający pt. Zagospodarowanie terenów i obiektów poprzemysłowych w Polsce w latach 1989-2014, wygłosi prof. dr hab. inż. arch. Krzysztof Gasidło z Politechniki Śląskiej w Gliwicach – Wydziału Architektury.
W trzecim dniu Konferencji odbędzie się sesja terenowa – objazd terenów przykładowych rewitalizacji: tereny prezentujące dziedzictwo kulturowe i przemysłowe – tereny zanieczyszczone – obiekty postindustrialne w tkance miejskiej. W trakcie Konferencji odbędą się finał i prezentacje laureatów III edycji Ogólnopolskiego konkursu dla studentów i młodych pracowników nauki na prace naukowo-badawcze dotyczące rewitalizacji terenów zdegradowanych – REVITARE.
Termin rejestracji uczestników upływa 19 września 2014. Szczegóły organizacyjne dostępne są na stronie internetowej Konferencji www.revitare-conf.pl