AKTUALNOŚCI

Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Spacery architektoniczne po Dzielnicy Śródmieście: Plac Defilad – przestrzeń do zagospodarowania

23 kwietnia 2016 @ 12:00 - 16:00

Tu było, tu stało i Stowarzyszenie Masław zapraszają na pierwszy z cyklu spacerów architektonicznych po Dzielnicy Śródmieście. Jego tematem będzie Plac Defilad przestrzeń do zagospodarowania,  poprowadzi go Patrycja Jastrzębska, pomysłodawczyni mapy Tu było, tu stało i spacerów architektonicznych.

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/177566432636244/

Pałac Kultury i Nauki oraz plac Defilad, fot. Zbyszko Siemaszko, NAC

Tematyka spacerów dotyczy interesującego dziedzictwa kulturowego dzielnicy i jest związana z wydaną w 2015 r. bezpłatną mapą „Tu było, tu stało 3. Przekształcenia/ architektury Warszawy po 1989 r.”. Spośród 20. obiektów, które się na niej znalazły większość znajduje się w Dzielnicy Śródmieście. Spacery realizowane będą w dwóch blokach, czyli dwanaście tematów omówionych zostanie w cyklu wiosennym i jesiennym.

– Wybierzemy się szlakiem warszawskiej architektury, która po 1989 r. ulegała rozmaitym przekształceniom. Motywem przewodnim spacerów są zmiany jakie zaszły po tej dacie w tkance miasta, ale mówić także będziemy o tym, jak wyglądała przedwojenna stolica, porównując z tym co się w niej wydarzyło także po 1945 r. Na spacer warto zabrać trzecią część naszej drukowanej mapy Tu było, tu stało, ponieważ wiele z nich zostało na niej zaznaczone i opisane – mówi Patrycja Jastrzębska, pomysłodawczyni mapy i spacerów, ze Stowarzyszenia Masław i projektu Tu było, tu stało. – Odwiedzimy obiekty odnawiane i rekonstruowane w ostatnich latach, wśród nich te doskonałe i mniej udane realizacje. Wspomnimy również miejsca, które zaznaczyliśmy na dwóch poprzednich mapach, poświęconych znikającej architekturze – dodaje.

Spacery poprowadzą znani i cenieni architekci, historycy sztuki i varsavianiści: Patrycja Jastrzębska (historyczka sztuki, varsavianistka), Małgorzata Kuciewicz (architektka), Grzegorz Mika (architekt, varsavianista), Małgorzata Pastewka (architektka), Grzegorz Piątek (architekt, krytyk architektury), Agnieszka Rumińska (historyczka sztuki, redaktorka Bryła.pl i Co jest grane 24), Tomasz Siwiec (architekt), Hubert Trammer (architekt).

Przewodnicy pokażą obiekty świetnie wpisujące się w przestrzeń miasta i dla niej charakterystyczne, ale także te, które są przykładem mniej udanych przekształceń. Zaczną od Placu Defilad, który od ponad 25 lat podlega nieustannym mniej lub bardziej trwałym zmianom. Mimo tych działań i żywej dyskusji mieszcząca się w sercu Warszawy ogromna przestrzeń pozostaje niezagospodarowana.  Podczas spaceru jej socrealistyczny sznyt, z główną dominantą Warszawy – nadal budzącym kontrowersje –  Pałacem Kultury i Nauki zostanie przedstawiona z 60-letniej perspektywy. Wydaje się, że w tym czasie dar Stalina został już oswojony i tętni kulturalnym życiem, jednak przestrzeń wokół niego niekoniecznie.

– W czasie spaceru poruszymy wiele związanych z tym miejscem zagadnień. Spróbujemy odpowiedzieć na pytania: Jak przerwanie ciągłości urbanistycznej miasta olbrzymim placem miało wpływ na jego rozwój? Jak te tereny wyglądały przed wojną? Przypomnimy niezrealizowane plany zagospodarowania Placu Defilad po 1989 r. i przyjrzymy się współczesnemu planowi miejscowego zagospodarowania tego terenu – mówi Patrycja Jastrzębska, przewodniczka pierwszego spaceru, który rozpocznie się w najbliższą sobotę o godz. 12.00 przed wejściem głównym PKiN od ul. Marszałkowskiej. To samo spotkanie zostanie powtórzone jesienią – w niedzielę 16 października, również w samo południe.

Patrycja Jastrzębska jest historyczką sztuki, absolwentką IHS Uniwersytetu Warszawskiego. Autorką inicjatywy i redaktor prowadzącą serwis „Tu było, tu stało” na Facebooku, prezeską Stowarzyszenia MASŁAW. Animatorka kultury działająca w obszarze dziedzictwa architektonicznego oraz przestrzeni miejskiej Warszawy. Jest również autorką publikacji “Tu było, tu stało. Znikająca architektura Warszawy po 1989 r.” oraz „Tu było, tu stało. Przekształcenia w architekturze Warszawy po 1989 r.”.

Miejsce

Pałac Kultury i Nauki
Pl. Defilad 1
Warszawa, Polska
+ Google Map

Organizator

Tu było, tu stało, Stowarzyszenie Masław
Email:
tubylotustalo@gmail.com