AKTUALNOŚCI

Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Śląskie Dni Architektury

16 grudnia 2016 - 17 grudnia 2016

Darmowy

Miasto Rybnik oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich oddział w Katowicach zapraszają na Śląskie Dni Architektury w Rybniku.


Śląskie Dni Architektury w Rybniku
16 – 17.12.2016, piątek sobota
Miejska Biblioteka Publiczna im. Konstantego Prusa w Rybniku
ul. Ks. Józefa Szafranka 7, Rybnik


Program wydarzeń:

16.12.2016 piątek

11:00-16:00  
Szkolenie dla Nauczycieli
„Kształtowanie przestrzeni”
mgr inż.  Urszula Szabłowska
mgr inż. Dariusz Śmiechowski
(program do pobrania)

16:00-18:00

Wernisaż wystawy Najlepsza Przestrzeń Publiczna i Architektura Roku
Otwarcie:
mgr inż. Agnieszka Kaczmarska – Prezes SARP oddział Katowice
mgr Piotr Kuczera – Prezydent Rybnika
dr inż. arch. Henryk Mercik – Członek Zarządu Województwa Śląskiego
mgr inż. Mikołaj Machulik – Śląska Okręgowa Izba Architektów, arch. SARP Katowice
mgr inż. Małgorzata Pilinkiewicz – Przewodnicząca Śląskiej Okręgowej Izby Architektów
mgr inż. Katarzyna Łabarzewska – Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego
dr hab. inż. arch. Katarzyna Ujma-Wąsowicz – Prezes TUP Oddział Katowice

16:00-18:00
Koncert muzyczny zespołu jazzowego “Pearls”

17.12.2016 sobota

12:00-15:00  
Warsztaty dla dzieci -„archidzieci”
mgr inż. Ewa Szymańska-Sułkowska – arch. SARP Katowice
mgr inż. Ewa Staszczyk  – arch. SARP Katowice
mgr inż.. Marlena Wolnik – arch. SARP Katowice
mgr inż. Rafał Paszenda – arch. SARP Katowice

16:00-17:30
Wykład na temat architektury współczesnej
dr inż. arch. Urszula Forczek-Brataniec – arch. SAK
mgr arch. Marcin Brataniec – arch. SARP Kraków

17:30-19:00 
Dyskusja „Zieleń w przestrzeniach miejskich”
Moderator: mgr inż. Rafał Paszenda – arch. SARP Katowice
Goście dyskusji:
mgr inż. Wojciech Student – Pełnomocnik Prezydenta Miasta Rybnika
mgr Witold Szwedkowski – Miejska Partyzantka Ogrodnicza
mgr inż. Marlena Wolnik – arch. SARP Katowice
mgr inż. Marcin Brataniec – arch. SARP Kraków
dr inż. arch. Urszula Forczek-Brataniec – arch. SAK
mgr inż. Jacek Krych – arch. SARP Katowice
mgr inż. arch. Jan Fiałkowski – oficer rowerowy Rybnika

19:00 
Projekcja filmu o architekturze

Bio prelegentów:

Szkolenie dla Nauczycieli:

Dariusz Śmiechowski – dyplom na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej 1984. Autor i współautor wielu rozwiązań projektowych (w tym nagradzanych w konkursach) w kraju i za granicą, często interdyscyplinarnych, obejmujących problematykę od urbanistyki, poprzez koncepcje budynków, do detalu. Do najważniejszych zainteresowań twórczych zalicza projektowanie w nurcie zrównoważonego rozwoju, ze szczególną uwagą na aspekty ekologiczne i społeczne (poszanowanie zasobów, jakości zdrowotne, partycypacja użytkowników we współtworzeniu przestrzeni, nowe formy powszechnej edukacji architektonicznej) a także publicystykę i krytykę architektoniczną. Od kilkunastu lat wykładowca na Wydziale Architektury Wnętrz (m.in. opracowania techniczne w pracowniach Projektowania Wnętrz oraz Wystawiennictwa). Współpracuje z innymi uczelniami, instytucjami, organizacjami pozarządowymi. Członek międzynarodowej organizacji PLAYCE zajmującej się edukacją architektoniczną dzieci i młodzieży, członek SARP (m.in. zespołu redakcyjnego Polskiej Polityki Architektonicznej w ramach prac Polskiej Rady Architektury), stały współpracownik miesięcznika Architektura-murator. Członek Rady Programowej AUTOPORTRET – pisma o dobrej przestrzeni. Stały współpracownik Arché.
Wykład na temat architektury współczesnej:
Urszula Forczek-Brataniec  – w latach 1990-1992 studiowała na Wydziale Architektury we Wrocławiu. W 1996 roku ukończyła studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Za pracę dyplomową wykonaną pod kierunkiem  prof. Marii Łuczyńskiej – Bruzda Droga widokowa Krośnica – Sromowce Kąty otrzymała wyróżnienie. W 2005 r obroniła pracę doktorską zatytułowaną Widok z drogi. Krajobraz otwarty w percepcji dynamicznej, która w 2008 r. ukazała się drukiem.Od 1997 roku pracuje w Instytucie Architektury Krajobrazu, aktualnie na stanowisku adiunkta. W latach  1997 – 2001 zatrudniona na stanowisku technicznym brała udział w pracach nad planami ochrony Ojcowskiego, Tatrzańskiego i Pienińskiego Parku  Narodowego pod kierunkiem  prof. Marii Łuczyńskiej – Bruzda oraz dr hab. Zbigniewa Myczkowskiego jak również w zajęciach dydaktycznych na Wydziale Architektury w ramach przedmiotu Architektura Krajobrazu. W latach  2001 – 2004 zatrudniona na stanowisku asystenta prowadziła zajęcia w zakresie rewitalizacji terenów poprzemysłowych oraz projektowania w krajobrazie otwartym. Związana jest z pracownią architektoniczną – eM4. Pracownia architektury Brataniec. Od lat zajmuje się teorią i praktyką studiów i analiz widokowych od skali  planistycznej po skalę architektoniczną. Przebieg badań prezentują załączone studia i ekspertyzy widokowe, zastosowanie w procesie projektowym prezentują załączone projekty.

Marcin Brataniec – ukończył Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej w 1996 r. Jest sędzią konkursowym SARP i członkiem MPOIA. Założył i od roku 2007 prowadzi pracownię eM4. Pracownia Architektury. Brataniec. Każdy temat projektowy traktuje indywidualnie dążąc do architektury, która spełniając wymagania  miejsca realizacji inwestycji, potrzeb i budżetu inwestora pozostanie wyjątkowa i ponadczasowa.

W ostatnim czasie pracownia Marcina Bratańca zwyciężyła w konkursie na pawilon edukacyjny nad Wisłą (teren Golędzinowa w Warszawie) i przebudowę Placu Wolności w Kielcach.


Dyskusja „Zieleń w przestrzeniach miejskich”
Witold Szwedkowski – Jestem miejskim ogrodnikiem. Zajmuję się różnymi formami tej gałęzi ogrodnictwa, uprawiam partyzantkę ogrodniczą (guerilla gardening), ogrodnictwo społeczne, (community gardening), zbieractwo miejskie (urban gathering), ogrody wertykalne (green walls), ogrodnictwo okienne i parapetowe (window farming) i innyme formy ogrodnictwa wykorzystujące przestrzeń życia ludzi. Realizuję takie projekty jak “Ogrody społeczne” czy “Schronisko dla niechcianych roślin”. Jestem działaczem w ramach projektów związanych ze zrównoważonym rozwojem tj.:„Miejska Partyzantka Ogrodnicza” czy kampania „Równi na drodze. Naprawdę.” Byłem współzałożycielem Zespołu ds. polityki rowerowej w Gliwicach, uczestniczę również w obradach takiego zespołu w Katowicach. Ponadto od 11 lat jestem związany ze środowiskiem akademickim w woj. śląskim, od Dąbrowy Górniczej po Bytom. Z wykształcenia jestem psychologiem specjalności doradztwo zawodowe i organizacja. Studiowałem również historię sztuki na Uniwersytecie Łódzkim i inżynierię pola walki na Wyższej Szkole Oficerskiej im. T. Kościuszki we Wrocławiu. Prowadzę zajęcia jako wykładowca akademicki, szkoleniowiec i doradca zawodowy. Większość swojej kariery zawodowej pracowałem z ludźmi, którzy przejściowo znaleźli się w trudnej sytuacji społecznej, zawodowej lub osobistej. Pomagam uwierzyć w siebie, zdobyć nowe kompetencje. Przez wiele lat pracowałem też z osobami z niepełnosprawnością. W życiu towarzyszy mi partnerka, mamy ogródek, psa adoptowanego ze schroniska oraz wspólne pasje ekologiczne i artystyczne.
źródło

Jacek Krych – architekt, architekt krajobrazu. Od 2012 roku prowadzi pracownię JRK72. Założyciel i do 2012 roku prowadzący zespół architektów i projektantów w group_a architects. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach (dyplom 2003) oraz Oddziału Architektury Krajobrazu warszawskiej SGGW (dyplom 1998), Stypendysta Wageningen Agricultural University (International Course Landscape Planning and Design – 1997). W latach 1999–2003 wykładowca Katedry Urbanistyki i Planowania Przestrzennego na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej. Autor i współautor wielu nagród i wyróżenień.

Marlena Wolnik –  absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Współzałożyciel KWK Promes do 2005 r. czynnie działająca w tym biurze. Od 2009 r. prowadzi własną pracownię MWArchitekci. Laureatka wielu nagród i wyróżenień. Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz Izby Architektów.

Jan Fiałkowski – 24 letni architekt, projektant obiektów przestrzeni publicznej oraz urbanista. Społecznik i aktywista na rzecz wzmocnienia komunikacji rowerowej oraz powstawania oddolnych inicjatyw społecznych. Założyciel Rybnik Cycle Chic oraz Rybnickiej Inicjatywy Rowerowej. Pracuje w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Wydziale Architektury i koordynuje działania Urzędu Miejskiego w zakresie polityki rowerowej.

źródło: SARP Katowice

Szczegóły

Start:
16 grudnia 2016
Koniec:
17 grudnia 2016
Koszt:
Darmowy
Wydarzenie Category:
Wydarzenie Tagi:
,

Miejsce

Miejska Biblioteka Publiczna im. Konstantego Prusa w Rybniku
ul. Ks. Józefa Szafranka 7
Rybnik, śląskie 44-200 Polska
Telefon:
32 422 35 41
Strona internetowa:
http://www.biblioteka.rybnik.pl/

Organizator

SARP Katowice
Telefon:
32 253 97 74
Strona internetowa:
http://www.sarp.katowice.pl/