AKTUALNOŚCI

Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Pokaz filmu: The Pruitt-Igoe Myth

21 listopada 2017 @ 18:00 - 20:00

Darmowy

Dokument poświęcony modernistycznemu osiedlu Pruitt-Igoe w St. Louis. Kompleks wybudowano w latach 1952–1955 według planu Minoru Yamasakiego i zgodnie z ideałami Międzynarodowego Kongresu Architektury Nowoczesnej CIAM, dotyczącymi urbanistyki i architektury mieszkaniowej. Okazało się jednak, że idealne w swoich założeniach osiedle  bardzo szybko podupadło.  Wśród wysokościowców z wielkiej płyty szerzyła się przestępczość i wandalizm, a wiele mieszkań opustoszało. Osiedle zostało wyburzone w 1972 roku w sposób planowy. Zdjęcia z wyburzania i eksplozji obiegły świat, a wydarzenie stało się symbolem porażki i końca epoki modernizmu.


Program filmowy towarzyszący wystawie Mariana Bogusza inspirowany jest jego autorskim projektem — Międzynarodowym Osiedlem Artystów — prezentowanym na wystawie w Zachęcie. Zrekonstruowany na potrzeby ekspozycji, powstawał w obozie Mauthausen, gdzie artysta został osadzony w czasie wojny. Ten wizjonerski plan zakładał powstanie modernistycznego osiedla-pomnika zbudowanego na zgliszczach nazistowskiego obozu. Projekt bazował na przedwojennych ideach awangardowych, opierał się na idei pracy kolektywnej, braku rywalizacji oraz integracji wszystkich dziedzin życia, w tym sztuki i nauki.

W ramach przeglądu filmów dokumentalnych towarzyszących wystawie przywołujemy kilka innych przykładów międzynarodowych realizacji modernistycznych wizji architektonicznych i ich losów.

Pierwszy film poświęcony będzie słynnemu osiedlu Puritt-Igoe w St.Louis, którego zburzenie stało się symbolem upadku idei modernistycznych. Kolejno przywołamy filmowo osiedle Hansaviertel w Berlnie, zbudowane na gruzach miasta i zaprojektowane przez takich architektów jak: Alvar Aalto, Walter Gropius czy Oscar Niemeyer.

Poprzez pryzmat kilku krótkometrażowych filmów dokumentalnych, zarówno archiwalnych, jak i współczesnych, przyjrzymy się powstałej na wojennych ruinach brutalistycznej dzielnicy Barbican w Londynie oraz jej mieszkańcom.

Ostatni film poświęcony będzie przedsięwzięciu Ordos 100 — niezrealizowanemu projektowi Ai Weiweia oraz grupy architektów Herzog & de Meuron — który zakładał stworzenie w Mongolii osiedla idealnego na bazie planów artystów, włączających w projekt m.in. sto willi autorstwa stu najwybitniejszych pracowni architektonicznych na świecie.

21 listopada 2017 | 18:00
Zachęta Zachęta | sala multimedialna (wejście od ul. Burschego) | wstęp wolny

Szczegóły

Data:
21 listopada 2017
Czas:
18:00 - 20:00
Koszt:
Darmowy
Wydarzenie Category:
Wydarzenie Tagi:
, , ,
Strona internetowa:
https://zacheta.art.pl/pl/kalendarz/the-pruitt-igoe-myth-pokaz-filmu-towarzyszacy-wystawie-maria

Miejsce

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
pl. Małachowskiego 3
Warszawa, mazowieckie 00-916 Polska
+ Google Map
Telefon:
22 556 96 0
Strona internetowa:
http://www.zacheta.art.pl

Organizator

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
Telefon:
22 556 96 0
Email:
office@zacheta.art.pl
Strona internetowa:
http://www.zacheta.art.pl