Wydarzenia

Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Mobilne idee – “Architektura zmysłów”

12 grudnia 2014 @ 18:30 - 22:00

Czwarte spotkanie z cyklu Mobilne idee, odbywające się w ramach projektu OperaLab, zatytułowane Architektura zmysłów poświęcone zostanie roli zmysłów, doświadczania i projektowania wrażeń w instytucjach kultury.

Architektura to zarówno przestrzeń, jak i znak. Jej złożoność przejawia się nie tylko w jej formie, strukturze czy funkcjonalności, ale także znaczeniu. Architektura potrafi być bardzo narracyjna i stanowić doskonały instrument opowiadający o ideach, uwodzący widzów, bądź w perswazyjny sposób stymulujący rozwój kultury.

Rolą dzisiejszych instytucji kultury jest nie tylko zapewnienie miejsca prezentacji sztuki, ale też coraz częściej inicjowanie projektów wchodzących w interakcję z przestrzenią architektoniczną. Współczesny świat, także ten zawężony do obszaru kultury, wymaga od odbiorcy dokonywania selekcji. Jest to konieczne ze względu na ilość informacji i bodźców, z którymi musimy codziennie się mierzyć. Dominantą zmysłów niezmiennie pozostaje wzrok. Ale czy w odbiorze sztuki istotne są także inne zmysły? Jak architektura wpływa na doświadczanie sztuki? Jakie metody stosują współczesne instytucje kultury w celu zwiększenia swej atrakcyjności? W jakim stopniu dotyczą one sfery wrażeniowej?

Powyższe i podobne pytania padną na najbliższym, ostatnim w tym roku spotkaniu z cyklu Mobilne idee, które odbędzie się 12 grudnia. W otwartej na wszystkie strony świata przestrzeni na 42. piętrze nowo wybudowanego wieżowca Cosmopolitan projektu Helmuta Jahna odbędzie się dyskusja, która sama w sobie będzie próbą przeniesienia rozważań teoretycznych na grunt bezpośredniego doświadczenia. Jak działa architektura? Szeroką perspektywę zapewnią nie tylko zaproszeni goście, ale także widok z okien na Warszawę.

Zapraszamy do zapoznania się z programem wydarzenia Mobilne idee – Architektura zmysłów.

Paneliści:

TOMASZ FUDALA, NICOLAS GROSPIERRE, BRIAN KENNEDY, TOMEK RYGALIK, PIOTR RYPSON, BOGNA ŚWIĄTKOWSKA, ANDRÁS SZÁNTÓ

Szczegóły

Data:
12 grudnia 2014
Czas:
18:30 - 22:00
Wydarzenie Category:
Wydarzenie Tagi:
, , ,
Strona internetowa:
http://urbnews.pl/czwarte-spotkanie-z-cyklu-mobilne-idee-architektura-zmyslow

Miejsce

Cosmopolitan, 42 piętro
Twarda 2/4
Warszawa, Polska
+ Google Map

Organizator

Teatr Wielki/Opera Narodowa/BMW – OperaLAB
Strona internetowa:
http://www.operalab.pl/index.php?lang=pl