AKTUALNOŚCI

Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

IBA Warszawa 2030: Inicjuj Badaj Aktywizuj

8 czerwca 2018 - 9 czerwca 2018

Darmowy

Zespół polsko-niemieckich ekspertów i studentów kierunku gospodarka przestrzenna w piątek 8 czerwca podczas konferencji „IBA Warszawa 2030: Inicjuj Badaj Aktywizuj” zaprezentuje koncepcję rewitalizacji Pragi. Wydarzenie ma na celu wskazanie problemów oraz rozwiązań dla prawobrzeżnej Warszawy, które mogą uatrakcyjnić przestrzeń i życie społeczne w tym miejscu. Efekty IBA zostały z sukcesem wdrożone już w takich miastach jak Berlin i Hamburg czy regionach jak dolina rzeki Emsher. Teraz czas na Warszawę.

Jakie wstępne koncepcje ma zespół IBA dla Warszawy? Stworzyć odnogę Wisły po stronie praskiej w celu zwiększenia jej terenów zielonych, wyznaczyć serce Pragi i jej centra lokalne, zazielenić most Śląsko-Dąbrowski, wybudować ring dla dzielnicy, czyli jej obwodnicę, aby nie była obszarem tranzytowym dla Warszawy. To tylko część pomysłów, które zaprezentowane zostaną  mieszkańcom i urzędnikom Pragi . – Chcemy dać impuls do dalszej rozmowy o kierunku rozwoju Pragi, a także zainteresować urzędników, by wspólnie z nimi poszukać kolejnych kroków umożliwiających wytyczenie efektywnej drogi dla Pragi. W działaniach IBA na całym świecie, bardzo ważny jest także głos samych mieszkańców, dlatego serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych, którzy chcieliby wziąć aktywny udział w tworzeniu koncepcji dla ich otoczenia – mówi dr inż. Agnieszka Cieśla z Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej, organizatorka konferencji.

Oprócz wysłuchania pięciu wystąpień na temat planowania Warszawy i koncepcji dla Pragi, uczestnicy konferencji będą mieli także szansę zabrać głos i podzielić się swoimi uwagami oraz poddać pod dyskusję koncepcję IBA Warszawa, nad którą od ponad roku wspólnie pracują polscy i niemieccy studenci wraz ze specjalistami od planowania przestrzennego i urbanistyki. Wśród zagranicznych gości głos zabierze prof. Harald Kegler, ekspert ds. wdrażania innowacyjnych rozwiązań dla miast, współpracujący przy tworzeniu IBA Emscher Park, IBA Thüringen, IBA Sachsen Anhalt. Jednym z jego największych osiągnięć planistycznych jest zapoczątkowanie i prowadzenie 10-letniego projektu Ferropolis, którego celem było zrewitalizowanie terenów poprzemysłowych.

Planowanie miasta marzeń

Czym dokładnie jest IBA? To nieformalny instrument planowania przestrzennego, który pozwala w sposób niekonwencjonalny szukać nowych rozwiązań planistycznych, np. poprzez włączanie mieszkańców w określanie przyszłości miasta jak w przypadku Berlina, angażować prywatnych inwestorów we współfinansowanie założeń miejskich, reagować na globalne zmiany klimatyczne, uwypuklać atuty miasta (w przypadku Pragi to właśnie prawy brzeg Wisły). Od ponad 100 lat IBA stosowana jest w Niemczech i coraz częściej zaczyna być stosowana poza granicami tego kraju. Obecnie Warszawa ma szansę zostać prekursorem w Europie Środkowo-Wschodniej wprowadzenia tego instrumentu do planowania miasta.  – W ramach IBA każde narzędzie jest dostosowywane pod konkretne miasto i jego specyficzne problemy. Ponadto do tej pory w ramach IBA analizowano i rozwiązywano lokalne problemy w kontekście międzynarodowym. W IBA Warszawa chcemy odnieść się do wyzwań globalnych w kontekście lokalnym – jest to zatem innowacja również dotycząca samego instrumentu. Wypracowane rozwiązania posłużą nie tylko mieszkańcom Pragi, ale również innym miastom naszego regionu – argumentuje dr Cieśla.

Warszawska Praga inspiruje zagranicznych studentów

Warszawska konferencja jest podsumowaniem zeszłorocznych prac nad koncepcją dla Pragi opracowywaną przez pięćdziesięciu polskich i niemieckich studentów kierunku gospodarka przestrzenna, którzy określili kluczowe, globalne i lokalne wyzwania dla miasta i mieszkańców, proponując innowacyjne rozwiązania. Poszukując najciekawszego miejsca do pracy niemieccy studenci zaproponowali warszawską Pragę, ponieważ byli nią zafascynowani. – Stale podejmowali temat rewitalizacji tej części miasta. Według nich lepiej powstrzymać zintensyfikowaną gentryfikację miasta, która może działać wbrew jego charakterowi – mówi dr Cieśla. W efekcie zespół opracował m.in. koncepcję życia nad Wisłą (patrząc globalnie na powodzie, ale widząc lokalne możliwości), zazieleniania mostu Śląsko-Dąbrowskiego oraz wyznaczył miejsca centralne dzielnicy Pragi przy kościele św. Floriana i ul. Kłopotowskiego, które mają skupiać aktywność mieszkańców i wskazać serce kulturalne życia tej dzielnicy. – Filozofia IBA zakłada, że istotne jest miejsce centralne, skupisko, do którego ściągają mieszkańcy, które będzie reprezentatywne dla tej części miasta – mówi dr Agnieszka Cieśla.

Nieformalne narzędzie planowania miasta

Przykłady z innych miasta np. Berlina czy Hamburga pokazują skuteczność i możliwość zaaplikowania narzędzia, jakim jest IBA. Co ono zakłada? Wsłuchanie się w głos mieszkańców miast, system konferencji, warsztatów i szkoleń z udziałem kilkuset osób, podczas których eksperci od planowania przestrzennego biorą pod rozwagę głos uczestników – mieszkańców czy aktywistów miejskich. Następnie w kilkuosobowych zespołach powstają wytyczne dla włodarzy miast czy dzielnic do wdrożenia. W historii tego narzędzia jego użytkownicy stają często przed trudnymi wyzwaniami planowania miast tj. zmianą charakteru ośrodków przemysłowych (i tak np. IBA Stuttgart ma mieć charakter prewencyjnej przebudowy, aby nie dopuścić do negatywnych zmian, jakie miały miejsce w innych miastach opartych na przemyśle samochodowym). IBA diagnozuje problemy danych miast, stawia określone cele i poszukuje maksymalnie dużo kreatywnych rozwiązań. Co na to włodarze miast? Dr Agnieszka Cieśla podkreśla, że dzięki odpowiedniemu wyborowi celu i wizji miasta, narzędzie IBA pozwala na stworzenie praktycznej wizji miasta, a jej wdrożenie mogą współfinansować władze miasta oraz prywatne przedsiębiorstwa zainteresowane jego realizacją.

Konferencja IBA Warszawa skierowana jest do mieszkańców Warszawy, naukowców zajmujących się miastem, urzędników miejskich i dzielnicowych (nie tylko praskich), aktywistów, inwestorów komercyjnych oraz osób zainteresowanych tematyką życia w mieście i planowania. Wydarzenie odbędzie się w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii PW przy ul. Rektorskiej 4. Udział w konferencji jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona. Obowiązuje rezerwacja pod adresem: https://goo.gl/forms/SPeddSabN92XfTwA3

Organizatorem wydarzenia jest Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Konferencja jest współorganizowana przez Uniwersytet Kassel, Urząd Dzielnicy Praga Północ, Polsko-Niemiecką Fundację na rzecz Nauki oraz Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii PW.

Wydarzenie na Facebooku

Program konferencji – 8 czerwca 2018

Program warsztatów – 9 czerwca 2018

Szczegóły

Start:
8 czerwca 2018
Koniec:
9 czerwca 2018
Koszt:
Darmowy
Wydarzenie Category:
Wydarzenie Tagi:
, , , , , , ,
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/IBAWarszawa2030/

Miejsce

Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii PW
Rektorska 4
Warszawa, mazowieckie 00-614 Polska
+ Google Map
Telefon:
22 234 20 00
Strona internetowa:
https://www.cziitt.pw.edu.pl/

Organizator

Wydział Geodezji i Kartografii PW
Strona internetowa:
http://www.gik.pw.edu.pl/