AKTUALNOŚCI

Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Gdynia: Pokaz filmu “Miasto w ruchu”

18 lutego 2016 @ 18:00 - 20:00

18 lutego w sali kinowej Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego odbędzie się pokaz filmu “Miasto w ruchu” (ang. „Contested Streets: Breaking New York City Gridlock”). Film opowiada historię ulic Nowego Jorku od czasów sprzed ekspansji samochodu do teraźniejszości. Wyjaśnia, w jaki sposób to miasto – niegdyś posiadające najlepiej rozwinięty transport publiczny w Stanach Zjednoczonych – powoli rezygnowało z niego na rzecz motoryzacji. Film porównuje Nowy Jork z trzema europejskimi miastami, które ostatnio zdecydowały się ograniczyć ruch samochodów: Londynem (strefa płatnego wjazdu), Paryżem (szybkie autobusy) i Kopenhagą (rowery i strefy piesze) i wyciąga wnioski. 

Po zakończeniu seansu odbędzie się dyskusja o problemach i rozwiązaniach zaprezentowanych w filmie oraz odniesienia ich do kwestii lokalnej:

1. Jak obecna polityka kształtowania infrastruktury komunikacyjnej Gdyni/Trójmiasta bierze pod uwagę doświadczenia miast pokazanych na filmie?

2. Na którym z przedstawionych miast może wzorować się Gdynia/Trójmiasto i dlaczego? Jakie rozwiązania możemy zastosować u nas? Co stoi na przeszkodzie?

3. Jak odpowiadać na tezę o występowaniu „nieprzezwyciężalnych różnic kulturowych” występujących między mieszkańcami Polski a miastami pokazanymi na filmie?

Film skomentuje dr Piotr Kuropatwiński, wykładowca w Katedrze Polityki Ekonomicznej Wydziału Ekonomicznego UG, współrealizator kilku europejskich projektów promocji rozwoju ruchu rowerowego, wiceprezydent Europejskiej Federacji Cyklistów. Spotkanie poprowadzi założyciel Stowarzyszenia Rowerowa Gdynia – Jakub Furkal.

Jest to kolejne spotkanie filmowe. Podczas poprzedniego pokazu widzowie obejrzeć mogli dokument “Wpuszczeni w Korek”. 

Szczegóły

Data:
18 lutego 2016
Czas:
18:00 - 20:00
Wydarzenie Category:
Wydarzenie Tagi:
, ,

Miejsce

Pomorski Park Naukowo Technologiczny
Aleja Zwycięstwa 96/98
Gdynia , 81 - 451