AKTUALNOŚCI

Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Gdynia Design Days: 4-13 lipca 2014

4 lipca 2014 @ 08:00 - 13 lipca 2014 @ 17:00

Darmowy

Ławka do moczenia stóp w Bałtyku, fotel GDYNIA, czy WŁÓCZY-kijki. Te i wiele innych prototypów stworzonych dla MIASTA+ będzie można zobaczyć premierowo 4 lipca podczas otwarcia najważniejszego letniego festiwalu designu w Polsce.

 

Gdynia Design Days

Wystawa „Smak przedmiotu” prosto z Mediolanu, specjalne projekty skierowane do seniorów, instalacje w przestrzeni miejskiej, Projekt Market, warsztaty, spotkania z projektantami, projekcje filmowe – to wybrane elementy programu Gdynia Design Days 2014. W dniach 4-13 lipca 2014 Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia, Terminal Designu na placu Kaszubskim i inne lokalizacje w śródmieściu Gdyni wypełnią się miłośnikami projektowania. Właśnie rozpoczęła się rejestracja na warsztaty dla amatorów i profesjonalistów.

Tegoroczna, siódma edycja Festiwalu, odbywa się pod hasłem MIASTO+ 5.30.60. Koncentruje uwagę na mieście oraz zamieszkujących je ludziach. Na jednostkach, grupach i generacjach. Umownie podzielonych na grupy wiekowe 5+, 30+ i 60+. Projekty zaprezentowane w ramach festiwalu stanowią unikalną opowieść o ludziach, przestrzeni, atmosferze miejskiej i jej rozmaitych budulcach. Bo miasto to jego mieszkańcy. Wspólnie tworzą sieć relacji, składających się na fenomen współczesnego organizmu miejskiego.

Festiwal organizowany jest przez Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia – Centrum Designu Gdynia oraz grono profesjonalistów z Polski i zagranicy. Doradcą programowym tegorocznej edycji festiwalu jest Paweł Pomorski ze studia Malafor, a rolę kuratora wystawy głównej objęła Agnieszka Jacobson-Cielecka.

Gdynia Design Days to jedyny festiwal designu w Polsce, który tworzy nową rzeczywistość projektową – nie tylko ją odtwarza. Innowacyjne prototypy stają się naturalną częścią krajobrazu, związanego z nadmorskim charakterem Gdyni. Podczas imprezy otwierającej GDD, 4 lipca o godz. 18.00, prototypy zostaną po raz pierwszy pokazane szerszej publiczności.

Celem projektu MIASTO+ było stworzenie przedmiotów uniwersalnych i funkcjonalnych, które przenoszą wartości modernistyczne do współczesności. Projektów, które, podobnie jak modernistyczna architektura, mają szansę się nie zestarzeć. Zainspirowane historią i charakterem Gdyni starają się odpowiedzieć na potrzeby mieszkańców.

Jak smakują projektanci z Pomorza? Na to pytanie odpowie wystawa Smak przedmiotu, która prezentuje produkty poprzez ich zapach i smak. Metafory smaku zaprojektował Rafał Wałęsa, szef kuchni Restauracji Sztuczka. Wystawa, prezentowana w Mediolanie podczas międzynarodowego festiwalu Milan Design Week 2014, promuje prace pomorskich projektantów, m.in. tych, którzy działają w strukturach PPNT Gdynia. Kuratorami „Smaku przedmiotu” są Paulina i Jacek Ryń z pomorskiej grupy Razy 2.

Agata Kulik-Pomorska i Paweł Pomorski ze studia Malafor stworzyli 2 projekty skierowane głównie do gdyńskich seniorów. Efektem Plaży 60+, tworzonej we współpracy z Centrum Aktywności Seniora w Gdyni, są prototypy obiektów użytkowych przeznaczonych na gdyńską plażę. Łączą one artystyczną wizję z praktyczną funkcjonalnością, będąc realną odpowiedzią na pytanie o relacje generacji 60+ z miejscem ich wypoczynku. Natomiast Mobilne Szklarnie Miejskie ­ uprawa ogórka szklarniowego z widokiem na morze to projekt uwzględniający dostępność ergonomiczną obiektów, dostępność narzędzi, samowystarczalny system nawadniania i naświetlania, a także strefę wypoczynkową i konsumpcyjną.

Oprócz wystaw prezentowanych w PPNT Gdynia, Terminalu Designu i w witrynach ulic Starowiejska i Świętojańska odbędą się także liczne wykłady i spotkania z projektantami. Na poniedziałek 7 lipca w Terminalu Designu zaplanowano debatę Miasto+ z udziałem Huberta Bilewicza – Instytut Historii Sztuki UG, Jacka Friedricha – dyrektora Muzeum Miasta Gdyni;

Instytut Historii Sztuki UG, Jacka Dominiczaka – Pracownia Projektowania Wnętrz Miejskich ASP w Gdańsku i Moniki Popow – Instytut Pedagogiki UG. Goście postarają się odpowiedzieć na pytania w jakiej mierze daje się miasto kształtować, a w jakiej kształtuje ono nas? Na ile aktywnie partycypujemy w mieście, a w jakim stopniu dostosowujemy się do niego?

Oprócz panelu wprowadzającego w Terminalu Designu prelekcje wygłoszą m.in. Filip Springer, Sylwia Chutnik, Zuzanna Skalska, Agnieszka Jacobson-Cielecka, Chie Piskorska, Pete Kercher czy Paweł Rosner.  

 

Rokrocznie organizatorzy Gdynia Design Days zapraszają do udziału w licznych warsztatach, jak np. „Zaprojektuj zabawkę dla wnuka”, „Malowanie batików”, „DIY_do it yourself_INTERACTIVE ELEMENTS”, „Kuchnia solarna” czy „Miasto+ w budowie”. Ilość miejsc jest ograniczona, a zapisy odbywają się od 23 czerwca poprzez formularz na stronie www.gdyniadesigndays.eu

W ramach imprez towarzyszących wystawom odbędzie się Bloggers Zone Gdynia Summer Edition – spotkanie blogerek wnętrzarskich; codzienne projekcje filmowe w Terminalu Designu – m.in.: Mikrotopia (premiera!)| El Bulli. Kuchnia to sztuka | Ludzki Wymiar | Urbanized | Helvetica | Objectified; a także akcja „Śledź design” z MINI Taxi. W weekendy będą kursowały bezpłatne MINI Taxi, dzięki którym łatwiej będzie dotrzeć do najważniejszych punktów festiwalu. Ambasadorem akcji jest dealer Mini Zdunek.

 

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu bezpłatny. Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy.

Organizatorem festiwalu Gdynia Design Days jest Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia.

 

Szczegóły

Start:
4 lipca 2014 @ 08:00
Koniec:
13 lipca 2014 @ 17:00
Koszt:
Darmowy
Wydarzenie Categories:
,
Wydarzenie Tagi:
, , ,