AKTUALNOŚCI

Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Dziedzictwo przemysłowe i techniczne – rewitalizacja, architektura, wyposażenie

4 października 2018 - 5 października 2018

Prezydent Miasta Wałbrzycha, dr Roman Szełemej oraz Dyrektor Parku Wielokulturowego Stara Kopalnia w Wałbrzychu zapraszają na konferencję naukową Dziedzictwo przemysłowe i techniczne – rewitalizacja, architektura, wyposażenie, która odbędzie się w dniach 4-5 października 2018 r. na terenie dawnej kopalni Julia, a dziś Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu. Konferencja odbywa się w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Architektury we współpracy z Wrocławskim Oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich, Wydziałem Architektury Politechniki Wrocławskiej oraz z Fundacją Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska.

Konferencję chcielibyśmy poświęcić kilku zagadnieniom, zgrupowanym w odrębnych blokach tematycznych:

  1. Dobre praktyki w rewitalizacji dziedzictwa przemysłowego
  2. Architektura industrialna i wyposażenie – najcenniejsze obiekty i zespoły oraz waga zachowanej infrastruktury i oryginalnych maszyn oraz ciągów technologicznych dla zabytku techniki

Pragniemy pochylić się nad dziedzictwem technicznym i przemysłowym zachowanym w obecnych granicach Polski, szeroko dyskutując zagadnienia znajdujące się na styku różnych profesji i dyscyplin naukowych, korzystając przy tym z przykładów płynących z innych krajów świata. Zależy nam na debacie różnych środowisk: zarówno historyków, jak też historyków sztuki, konserwatorów, architektów, urbanistów oraz inżynierów i techników, a nawet kulturoznawców i socjologów, zajmujących się przestrzeniami zrewitalizowanymi. Zachęcamy do przedstawienia najciekawszych i najlepszych rewitalizacji poprzemysłowych w kraju oraz ich kontekstu.

Zabytki techniki i przemysłu łączą w sobie zarówno element architektury, bryły, jak też bezcennego wyposażenia, związanego z dawną funkcją i przeznaczeniem. W drugim panelu poruszymy zatem kwestię pereł architektury, ale też pereł techniki oraz zabytków jako nośników cennych informacji o przemianach technologicznych. Zapraszamy do prezentacji swoich wyników badań na temat wybranych obiektów, bądź ich zespołów.

Spotkanie odbywać się będzie w ramach 8. edycji Dolnośląskiego Festiwalu Architektury 2018 pod tegorocznym hasłem „Miasto poprzemysłowe”. DoFA, co roku organizowana przez wrocławski Oddział SARP jest prestiżowym festiwalem ukazującym szerokie spektrum zagadnień związanych z kreowaniem wspólnej przestrzeni, skierowanym do wszystkich grup odbiorców i obejmującym liczne działania interdyscyplinarne, takie jak: wykłady, debaty, konferencje, wystawy, projekcje filmowe, warsztaty i in. Ich celem jest skierowanie uwagi lokalnych społeczności na otoczenie, zaangażowanie mieszkańców we współtworzenie miejsca zamieszkania i podkreślenie kulturowej roli architektury. W tym roku festiwal odbywać się będzie zarówno we Wrocławiu, jak też na terenie Wałbrzycha (PWSK) i Jaworzyny Śląskiej (Muzeum Kolejnictwa). Z poprzednimi edycjami festiwalu można zapoznać się na stronie www.dofa.pl.

Pierwszego dnia konferencji po sesji referatowej zaplanowane jest zwiedzanie Starej Kopalni – zespołu zabudowy naziemnej kopalni Julia z lat 1867 – 1924 oraz trasy podziemnej, a także uroczysta kolacja. Opłata konferencyjna wynosi 300,00 zł i obejmuje nocleg ze śniadaniem z 4 na 5 października, obiady w obu dniach konferencji, wspomniane zwiedzanie oraz kolację 4 października, a także materiały konferencyjne. W przypadku noclegu we własnym zakresie opłata wynosi 150,00 zł. Przewidujemy wydanie recenzowanej publikacji elektronicznej, staramy się o pozyskanie środków na rzecz wydruku.

Zainteresowane osoby prosimy o wysłanie wypełnionego zgłoszenia (dostępnego również na stronie internetowej www.starakopalnia.pl w zakładce nauka -> konferencje i sympozja naukowe) na adres: Park Wielokulturowy Stara Kopalnia, ul. Wysockiego 29, 58 – 304 Wałbrzych (z dopiskiem „zgłoszenie na konferencję naukową”) lub drogą mailową: kierownik.mpit(a)starakopainia.pl.

Szczegóły

Start:
4 października 2018
Koniec:
5 października 2018
Wydarzenie Category:
Wydarzenie Tagi:
, , ,
Strona internetowa:
http://www.wroclaw.sarp.org.pl/pl/dofa/

Miejsce

Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu
ul. Piotra Wysockiego 29
Wałbrzych, dolnośląskie 58-304
+ Google Map
Telefon:
(74) 667 09 00
Strona internetowa:
https://starakopalnia.pl/

Organizator

SARP Wrocław
Strona internetowa:
http://wroclaw.sarp.org.pl/