Uprzejmie zapraszam do wzięcia udziału w spotkaniu i prezentacji osób oraz środowisk, jak również przedstawicieli formalnych instytucji i organizacji, które w ciągu ostatnich kilkunastu lat, przyczyniły się do powiększenia wiedzy oraz ogólnej świadomości społecznej odnośnie materialnych i niematerialnych wartości kulturowych Stoczni Gdańskiej, jak również ich skuteczniejszej ochrony. Spotkanie, o otwartym i ogólnodostępnym charakterze, odbędzie się 14 kwietnia 2018 roku oraz w Sali AKWEN w budynku NSZZ Solidarność (Wały Piastowskie 24).
Podstawowym celem naszego spotkania będzie kompleksowe zaprezentowanie i podsumowanie rozproszonych fragmentów cennej wiedzy na temat wartości kulturowych Stoczni Gdańskiej oraz ich skuteczniejszej ochrony, wygenerowanej w różnym czasie i różnymi metodami, przez różne osoby, środowiska oraz formalne instytucje i organizacje. Najbardziej charakterystyczną cechą tych działań, był ich dialogiczny i partycypacyjny, jak również niezależny i często buntowniczy charakter, co w piękny sposób łączy je z solidarnościową tradycją tego miejsca (czyli z definicji UNESCO, jest również niematerialnym dziedzictwem Solidarności). Prezentacje przybliżą również ogólną ocenę dotychczasowych, zróżnicowanych działań związanych z rolą dziedzictwa kulturowego w procesie przekształceń terenów postoczniowych w Gdańsku, w świetle rzetelnej wiedzy konserwatorskiej, jak również intuicji i oczekiwań społecznych w tym zakresie.
Partnerami w realizacji tego spotkania są Instytut Sztuki Wyspa oraz Muzeum Sali BHP Stoczni Gdańskiej.
Wagę tematyki naszego spotkania doceniły następujące organizacje i instytucje, obejmując je swoim patronatem: INTBAU Polska Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego 2018 i Laboratorium Muzeum jak również magazyn Spotkania z Zabytkami oraz Magazyn Miasta.
Żywię głęboką nadzieję, że to spotkanie będzie nie tylko wzorem lecz również początkiem prawdziwie dialogicznego i partycypacyjnego procesu współkształtowania i współrealizowania ambitnej wizji prawdziwie nowoczesnej oraz wspaniałej i pięknej, nadwodnej dzielnicy Gdańska, w miejscu unikalnym w skali całego świata – kolebce największego w dziejach ludzkości, demokratycznego ruchu społecznego, opartego na swobodnym dialogu i samorządności. Miejscu ważnym również w skali naszego kraju, gdzie narodził się polski przemysł stoczniowy, jako istotny element Epoki Industrialnej – jedynej epoki w dziejach ludzkości, którą Europa obdarowała cały świat.
Uważam, że już najwyższy czas, żeby przyszły kształt tego ważnego miejsca stał się przedmiotem poważnej dyskusji publicznej i politycznej, której efekty znajdą się wreszcie w programach wyborczych, a następnie nowym studium i strategii rozwoju, a w konsekwencji w nowym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego – tak jak to było we wszystkich europejskich miastach, którym udało się z sukcesem przekształcić poprzemysłowe fronty wodne w swych centralnych lokalizacjach.
Z poważaniem, Roman Sebastyański
pomysłodawca i organizator spotkania
SYLWETKI PRELEGENTÓW