AKTUALNOŚCI

Wrocław z umową na samochody elektryczne

We Wrocławiu podpisano w czwartek umowę na uruchomienie pierwszego w Polsce miejskiego systemu wypożyczalni aut. Do połowy 2018 roku na ulicach stolicy Dolnego Śląska pojawić ma się 200 elektrycznych pojazdów.

autor: Tumi-1983 / Wikimedia Commons lic. CC BY-SA 3.0

Miejscy radni zdecydowali, że będą mogły one korzystać w buspasów. Na osoby, które skorzystają z miejskiej wypożyczalni czekają również udogodnienia w parkowaniu. Koszt przejazdu ma wynosić szacunkowo około 1 zł za minutę korzystania. Wynajmujący samochód ma nie ponosić żadnych dodatkowych kosztów związanych z opłatą za paliwo, parking czy ubezpieczenie. Pojazdy będą dodatkowo wyposażone w system monitorowania. Auto będzie można zostawić w dowolnym miejscu, gdzie parkowanie jest legalne. Dodatkowo na terenie Wrocławia powstać ma 12 stacji ładowania pojazdów. Umowa z operatorem systemu po jego stworzeniu obowiązuje na 5 lat

Od stycznia 2011 w Paryżu działa Autolib, samochodowy odpowiednik rowerowego Velib. Flota składa się z 3000 elektrycznych, trzydrzwiowych pojazdów Bolloré Bluecar. W mieście znajduje się 4000 punktów, gdzie można naładować samochód. System opłat oparty jest na wykupieniu członkostwa rocznego, tygodniowego lub dobowego. W zależności od wyboru jednej z nich, naliczane są opłaty za każde pół godziny korzystania z samochodu. W 2013 roku, dwa lata po uruchomieniu systemu, w systemie konta miało ponad 100 tysięcy użytkowników. Dziś Autolib to około 4000 samochodów i ponad tysiąc specjalnych parkingów. Samochody elektryczne dostępne do wypożyczania są również między innymi w Oslo, Berlinie, Hamburgu, Goteborgu, Helsingborgu i Kopenhadze. Podobny system planuje również Warszawa.

O planach Wrocławia informowaliśmy już w 2015 roku.