AKTUALNOŚCI

Wrocław: Ulgi w podatku od nieruchomości dla właścicieli budynków z zielonymi dachami i ogrodami wertykalnymi

Władze Wrocławia postanowiły poprawić wizerunek stolicy Dolnego Śląska jako miasta dbającego o środowisko. W ubiegłym tygodniu na Sesji Rady Miejskiej odbyło się pierwsze czytanie uchwały, w której znajdują się propozycje wprowadzenia ulg w podatku od nieruchomości dla właścicieli budynków, na których znajdują się zielone dachy bądź ogrody wertykalne na ścianach.

Z ulg nie skorzystają jednak deweloperzy czy przedsiębiorcy. Ulga ta ma zachęcić mieszkańców Wrocławia do zakładania takich form zieleni, a koszty z tym związane mają być zrekompensowane w pewnym stopniu przez właśnie zwolnienie od płacenia podatku.

Są jednak pewne wytyczne, do których należy się zastosować, aby taką ulgę otrzymać. Mianowicie, ogród musi pokrywać co najmniej połowę powierzchni dachu, musi być wielowarstwowy, część wegetatywna nie może być mniejsza niż 40 cm, a rośliny muszą być wieloletnie. Wysokość przyznanej ulgi zależy także od tego z ilu kondygnacji składa się budynek.

W przypadku ogrodów wertykalnych, czyli zielonych ścian – muszą one składać się również z roślin wieloletnich, a powierzchnia ogrodu nie może być mniejsza niż 15 mkw.

Uchwała ma być gotowa na początku IV kwartału tego roku.