AKTUALNOŚCI

Wrocław: Kolejny dworzec połączony z galerią handlową?

Już niedługo Wrocław doczeka się dworca autobusowego połączonego z galerią handlową. Zadania podjąć się ma firma Unibail-Rodamco. Koszt? 240 milionów euro.

źródło: Google Maps

źródło: Google Maps

Koncepcja dotyczy dworca autobusowego, który znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie głównego dworca PKP. Całość ma nosić nazwę Wroclavia. Przy tego typu inwestycjach ważne jest to, żeby w procesie planowania to dworzec, który jako miejsce publiczne tworzony jest dla mieszkańców i pasażerów, odgrywał główną rolę, a nie centrum handlowe, które mimo swojego publicznego charakteru jest budynkiem prywatnym. Dlatego istotnym aspektem, którym powinni zająć się planiści i architekci jest to by był to budynek dworca PKS, do którego dołączona jest galeria handlowa, a nie na odwrót. Przypomnijmy, że podobne rozwiązanie istnieje już w Poznaniu i nie do końca spełnia swoją funkcję, ponieważ strona ekonomiczna wzięła górę i obecnie nie jest to budynek dworca kolejowego z galerią handlową, lecz wręcz przeciwnie. Połącznie to okazało się na tyle nietrafione, że zyskało nawet niechlubne miano „Makabryły” roku 2013, nie tylko ze względu na swój wygląd, ale również przez dysfunkcjonalność. Na domiar złego budynek został również przez mieszkańców ochrzczony mianem „wielkiego chlebaka”.

Miejmy nadzieję, że Wrocław nie pójdzie w ślady Poznania i nie popełni tego samego błędu. Liczymy, że tym razem powstanie obiekt łączący funkcję publiczną z komercyjną, które będą wzajemnie na siebie oddziaływać i współgrać tak, by jak najlepiej służyć mieszkańcom.