AKTUALNOŚCI

Wiedeń z najlepszą jakością życia – stolica Austrii po 7 latach pokonuje Melbourne

Poznaliśmy wyniki kolejnego rankingu dotyczącego jakości życia tygodnika The Economist. W tym roku nastąpiła zmiana na stanowisku lidera.

Wiedeń Austria

Wiedeń, Austria

Ranking The Economist ocenia 140 miast na podstawie pięciu czynników: stabilności politycznej i społecznej, ochrony zdrowia, kultury i środowiska, edukacji oraz infrastruktury. Po siedmiu kolejnych rankingach, w których za najlepsze miejsce do życia uznano Melbourne w Australii oraz wcześniejszych siedmiu rankingach, w których wygrywał kanadyjski Vancouver, tytuł wraca do Europy. Za najlepsze miasto do życia uznany został Wiedeń, który został oceniony najwyżej w czterech z pięciu kategorii.

Stolica Austrii wyprzedziła ubiegłorocznego laureata – Melbourne. Trzecie miejsce zajęła Osaka. Warszawa zajęła w rankingu 65 miejsce. Wśród najniżej ocenionych miast znajdziemy Damaszek, w którym obecnie toczą się działania wojenne. Nisko oceniona została również Dhaka, znana w ostatnich tygodniach z częstych protestów.

Ranking jakości życia The Economist

Najlepsze oraz najgorsze miasta, według rankingu Global Liveability Ranking | fot. The Economist Intelligence Unit (EIU)

at: “The Economist clearly equates livability with speaking English.”[7]