Warsztaty “BreakPoint – do it Yourself2014” – Gdańsk, 20-25.05

„BreakPoint – do it Yourself2014” – będzie to druga edycja wydarzenia mającego na celu stworzenie miejsc rekreacji i odpoczynku na terenach zielonych leżących w obrębie kampusu Politechniki Gdańskiej oraz Stoczni Gdańskiej. Wydarzenie organizowane jest przez Brygadę Urbanistyczno-Architektoniczną. Po przeprowadzeniu etapu projektowego(10-11.05.2014) przystąpimy do realizacji w dniach 20-25.05.2014. Proste materiały w postaci  palet przemysłowych, elementów drewnianych i zużytych banerów przekształcone zostaną w elementy użytkowe,  aranżujące niezagospodarowane tereny. Bardzo ważny dla nas jest wydźwięk ekologiczny ,objawiający się w  przeprowadzeniu recyclingowych działań zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju.

408526_465554033526079_1238515103_n

BreakPoint – do it Yourself2013

Dla wielu uczestników warsztatów będzie to  pierwsza realizacja, a jednocześnie świetna sposobność do poznania właściwości materiału, jakim jest drewno, organizacji pracy na placu budowy, obsługi narzędzi  i rozwiązywania problemów technicznych.

Współorganizatorami tegorocznej edycji jest Pomorskie Stowarzyszenie projektantów PoCoTo, austriacki kolektyw projektowy Lendlabor i IS Wyspa, a BreakPoint stanie się elementem Festiwalu Alternativa oraz Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Wesprze nas także tuBaza i Biuro Kreacja z Gdyni.

Opis zeszłorocznych warsztatów „BreakPoint – do it Yourself2013”

Warsztaty miały na celu stworzenie miejsca rekreacji i odpoczynku na terenach zielonych leżących w obrębie kampusu Politechniki Gdańskiej. Wraz ze studentami wszystkich wydziałów uczelni, wspólnymi silami udało się wykreować wnętrza urbanistyczne, w których zmęczeni natłokiem zajęć i znużeni codzienną rutyną bywalcy politechniki mogą nabrać nowych sił oraz zaczerpnąć świeżego powietrza. Niezwykle istotny był aspekt ekologiczny warsztatów objawiający się w recyklingowych działaniach. Wykorzystując już niepotrzebne, proste materiały w postaci palet przemysłowych, elementów drewnianych i zużytych banerów, został zaaranżowany niezagospodarowany trawnik w ciekawą i wartościową przestrzeń publiczną. Możliwość rozwoju swej kreatywności, zdolności artystycznych, technicznych oraz manualnych były niezwykle cennym aspektem zjednoczonych działań. Podczas etapu projektowego, w formie warsztatów międzywydziałowych, który odbył się 19 kwietnia 2013r. na Politechnice Gdańskiej, powstały 52 koncepcje BrakPoint’u . Bazując na nich członkowie BUA wykreowali projekt realizacyjny. Po dokonaniu wszelkich formalności związanych z uzyskaniem pozwolenia na budowę od Kanclerza Politechniki Gdańskiej oraz pozyskaniu niezbędnych materiałów budowlanych i narzędzi, 22 maja rozpoczęto budowę. Tydzień ciężkiej pracy, często do późnych godzin wieczornych, wraz z wspierającymi studentkami i studentami wielu wydziałów pozwolił osiągnąć oczekiwany efekt. Przyczyniło się to do wzajemnej integracji i zawarciu nowych, międzywydziałowych znajomości. Budowa BreakPoint’u była tak naprawdę pierwszą realizacją młodych przyszłych inżynierów i architektów, a jednocześnie świetną sposobnością do poznania właściwości materiału, jakim jest drewno, organizacji pracy na placu budowy, obsługi narzędzi i rozwiązywania problemów technicznych występujących w trakcie realizacji, bez których niestety się nie obyło.

Oficjalne otwarcie, po wcześniejszym odbiorze przez Dział Eksploatacji, odbyło się 29 maja. Projekt
przyniósł mnóstwo korzyści zarówno dla realizatorów jak i użytkowników.

To wydarzenie znajduje się także w naszym kalendarzu.