Warszawa: Ratusz zmniejszy Pole Mokotowskie?

Na obrzeżach parku Pole Mokotowskie powstanie parking na prawie 100 aut. Ratusz wiąże tę inwestycję z powstającym w parku wybiegiem dla czworonogów.

Parking powstanie w pobliżu kładki nad ulicą Wawelską, na rogu ulic Czubatki i Fińskiej. Wysunięty ma być ponad 100 metrów w głąb parku. Pomimo wielu uwag co do zgodności z planem zagospodarowania przestrzennego, biuro prasowe warszawskiego ratusza podkreśla że „tymczasowy” parking będzie zgodny z dokumentami planistycznymi.

Pole Mokotowskie / autor: Foma lic: CC-BY-SA-2.5,2.0,1.0; Wikimedia Commons

Inwestycja może budzić kontrowersje nie tylko z powodu przeznaczenia części parku dla pojazdów. Wiosną tego roku jeden z rowerzystów, Łukasz Gawryś, zwrócił się do zarządzającego parkiem Zarządu Oczyszczania Miasta z prośbą o poszerzenie chodnika na długości 50 metrów tak aby umożliwić bezpieczny przejazd rowerem. W odpowiedzi, ZOM postawił znak „Zakaz Jazdy na Rowerze”, a dyrektor instytucji Tomasz Jaszczołt odpisał wtedy: “Ograniczenie terenu parkowego pod budowę kolejnej drogi to odbieranie przestrzeni miejskiej i tak niedużego zaplecza zieleni.“. Jak widać “odbieranie przestrzeni” miejskiej w ZOM jest rozumiane dwuznacznie.

Warto również wspomnieć co dzieje się na terenach należących dawniej do klubu sportowego Skra, będących częścią Pola Mokotowskiego. Irlandzki inwestor chciał zbudować tam kompleks wieżowców i starał się o zmianę planów miejscowych oraz studium, grożąc ratuszowy pozwami. Po nieudanych próbach, zamierzał postawić tam tam biurowiec oraz hale sportowe. Miasto nie zdecydowało się przedłużyć prawa użytkowania wieczystego, przejęło teraz i zamierza zachować tam funkcję sportową.