Warszawa zwycięzcą Mayors Challenge

Fundacja Bloomberg Philanthropies, organizator rywalizacji, przedstawiła w maju listę 21 miast finalistów edycji 2013/2014. Wśród nich znalazły się trzy polskie miasta – Gdańsk, Kraków oraz Warszawa. 17 września Michael Bloomberg ogłosił końcowe wyniki rywalizacji. Wśród zwycięzców znalazła się stolica z projektem w kategorii transport/dostępność.

Główną nagrodę wygrała Barcelona, która wystartowała z projektem dotyczącym starzenia się społeczeństwa. Warszawa na cele konkursu Mayors Challenge przedstawiła projekt Virtualna Warszawa. Jest on skierowany dla osób z dysfunkcjami wzrokowymi i ma ułatwić poruszanie się na terenie miasta. Na jego realizację miasto otrzymało od organizatora konkursu 1 mln euro. Poza katalońskim miastem oraz Warszawą, nagrody otrzymały także Ateny, Kirklees oraz Sztokholm.

http://mayorschallenge.bloomberg.org/images/main/MayorsChallenge_Finalists.jpg

Źródło: mayorschallenge.bloomberg.org

Mayors Challenge to organizowana każdego roku rywalizacja, której celem jest wyłonienie miasta wdrażającego najbardziej kreatywne i uniwersalne rozwiązania dla sytuacji problemowych w miastach. Konkurs ma zainspirować miasta do tworzenia innowacyjnych pomysłów, które rozwiązują poważne sytuacje problemowe i przyczyniają się do poprawy życia w mieście. Celem jest przedstawienie rozwiązań oraz przeniesienie ich do innych miast. Proponowane działania mają dotyczyć sfer takich jak opieka zdrowotna, walka z bezrobociem, starzenie się społeczeństwa, zaangażowanie społeczne, rozwój gospodarczy, kwestie energetyczne, zdrowie i bezpieczeństwo publiczne czy organizacja transportu w mieście.