Warszawa: mapa śladów wojny

Dziś obchodzona jest 75. rocznica wybuchu powstania warszawskiego. Warszawa i Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków razem z mieszkańcami współtworzy mapę śladów wojny.

Warszawa mapa śladów wojny

Warszawa mapa śladów wojny

Warszawski ratusz i Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków prowadzi mapę w ramach projektu „Rany pamięci. Ślady zniszczeń okresu II wojny światowej w topografii miasta”. Przy użyciu specjalnej geoankiety dotychczas na mapę „ran pamięci” naniesiono już kilkaset obiektów. Przedsięwzięcie zainicjowano z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i jest poświęcone materialnym śladom działań zbrojnych na terenie Warszawy zachowanym do dnia dzisiejszego. Użytkownicy zaznaczać mogę ślady strzałów i dziur po kolach na elewacjach budynków i murach, ogrodzeniach i płotach, napisy z okresu II wojny światowej i Powstania Warszawskiego bądź z czasów bezpośrednio po zakończeniu działań wojennych.

Jeśli w swojej najbliższej okolicy lub podczas spacerów natraficie na takie obiekty, zachęcamy do wypełnienia formularza geoankiety pod adresem: https://um-warszawa.maps.arcgis.com/apps/GeoForm/index.html?appid=abad315450ff4bde95d72913e16fb063

Projekt zostanie podsumowany przez Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków podczas drugiej Warszawskiej Konferencji Konserwatorskiej pt. „Rany pamięci. Ślady zniszczeń z okresu II wojny światowej w topografii miasta”, która odbędzie się w dniach 26-27 września 2019 r. Podczas wydarzenia poruszone zostaną następujące tematy: ślady po pociskach i napisy na elewacjach – ich historia, topografia na terenie kraju, problematyka konserwatorska – możliwości konserwacji i ewentualnego wyeksponowania w przestrzeni.